Z roku na rok jest coraz mniej miejsc w szkołach, brakuje mieszkań, a konkurencja o dostęp do usług publicznych stale rośnie. Jak to oddziałuje na prawo i nastroje? Mówi Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
W sparaliżowanej gospodarczo Europie oczekiwania są ogromne – że jej największa gospodarka, duszona dotychczas przez zakaz poważnego zadłużania się, teraz pociągnie resztę kontynentu ku… „cudowi gospodarczemu”. Znów dominuje wiara, że jedna zmiana, jeden trik zmienią wszystko.
Kanclerz Olaf Scholz zerwał z Rosją. Czy jego następca Friedrich Merz zerwie ze Stanami Zjednoczonymi Donalda Trumpa? Dla Niemiec byłoby to jak odcięcie pępowiny.
„Friedrich Merz jest teraz najważniejszym człowiekiem Europy” – tak zwycięstwo CDU/CSU podsumował „Spiegel”.
Według wstępnych wyników w najważniejszym od zakończenia II wojny światowej głosowaniu do Bundestagu triumfowali chadecy pod wodzą Friedricha Merza. W kontekście rozmów koalicyjnych niepokoją słabe rezultaty SPD i Zielonych.
Błyskawiczne zwroty akcji w sprawie amerykańskich ceł na Kanadę i Meksyk nieco zwiększyły w Europie nadzieje, że z Donaldem Trumpem jednak da się negocjować.
Wybory 23 lutego dadzą odpowiedź, czy Merz okazał się silnym człowiekiem zdolnym stworzyć konserwatywny blok w środku niemieckiego społeczeństwa, czy chwiejnym graczem.
Lider CDU Friedrich Merz za dwa miesiące prawdopodobnie zostanie 10. kanclerzem Niemiec. Ale będzie do tego potrzebował partnera.
Olaf Scholz przegrał głosowanie o wotum nieufności, co ostatecznie cementuje jego polityczny los. Zostanie zapamiętany jako lider bez charyzmy, niepewny, który podaje władzę prawicy niemal na tacy.
Przyspieszone wybory do Bundestagu odbędą się nie w marcu, jak pierwotnie zapowiedział kanclerz Olaf Scholz, ale już miesiąc wcześniej.