Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2024 roku dla Johna J. Hopfielda i Geoffrey'a E. Hintona „za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.
Skuteczne szczepionki, przełomowe metody badania cząstek, atomów i molekuł, nowe technologie kwantowe – tak dorobek naukowy tegorocznych noblistów i noblistek przekłada się na konkretne, praktyczne zastosowania. Ale wyróżnioną ósemkę łączy co innego. Nauką zajmowali się z czystej pasji, niepohamowanej ciekawości mechanizmów funkcjonowania świata. Nierzadko mimo ogromnych trudności, a czasem wręcz niechęci środowiska.
Wolę wyraźnie widzieć znaki zapytania, niż zasłaniać je wszechwiedzącym Bogiem i udawać, że ich nie ma – pisze Michał Różyczka, astrofizyk, emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, autor ok. 200 prac naukowych i kilkuset popularnonaukowych.
Koreańczycy ogłosili, że stworzyli rewolucyjny materiał. Nazywa się LK-99 i jest nadprzewodnikiem. Laboratoria na całym świecie sprawdzają teraz, czy to prawda. I czy jest szansa na wielki technologiczny przełom.
Dr Jachymski jest fizykiem teoretycznym, zajmuje się inżynierią stanów kwantowych.
Jakie Albert Einstein popełniał błędy i dlaczego? Czym by się zajmował, gdyby żył? Czego jeszcze o nim nie wiemy? Opowiada o tym prof. Hanoch Gutfreund, fizyk, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jeden z najwybitniejszych znawców dorobku i życia największego geniusza XX w.
O wartości porażek, sensie bycia innym oraz zastosowaniu fizyki jądrowej w medycynie mówi prof. Gabriela Kramer-Marek, pionierka nowej metody leczenia raka.
Z jednego grama mieszaniny deuteru i trytu, w której dojdzie do zapłonu termojądrowego i w rezultacie do reakcji syntezy, otrzymamy energię równą spaleniu kilkunastu ton węgla. Gra toczy się o kontrolowanie tej reakcji. Stawka jest naprawdę wysoka.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2021 r. zostali Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi „za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych”.
Statek New Shepard zbudowany przez firmę Blue Orgin należącą do najbogatszego człowieka świata wzniósł się nieco ponad 100 km nad Ziemię, po czym kapsuła z uczestnikami lotu bezpiecznie opadła i osiadła na Ziemi. Brawo.