Faszyzm nie był tylko niemieckim fenomenem. Warto się zastanowić, czy nie grozi nam z niego powtórka – mówi Sandra Hüller, aktorka grająca w dwóch głośnych filmach sezonu: „Strefie interesów” i „Anatomii upadku”.
Giorgia Meloni pozywa Briana Molko, bo podczas koncertu w Turynie nazwał ją faszystką i rasistką. To nie pierwszy raz, kiedy włoska premier grozi swoim krytykom – ale sprawa pokazuje, że faszyzm jest tutaj silną obelgą.
Czy demokracja liberalna przetrwa, czy też czekają nas rządy skrajnej prawicy? Jak będą wyglądały w nowych czasach, czym będą się różniły od lat 30. i 40. poprzedniego wieku? Rozmowa z Przemysławem Witkowskim, autorem książki „Faszyzm, który nadchodzi”.
„Patriotyczna harcerka” współpracowała z neofaszystowską bojówką – opisujemy historię Mariki Matuszak i jej partnera Michała Ostrzyckiego, założycieli Frontu Oczyszczenia Narodowego. Według sądu „Matuszak jest osobą zdemoralizowaną, kieruje nią nienawiść wobec innych”.
Dotacje przyznane przez rządowy Fundusz Patriotyczny to opowieść o tym, jak za pieniądze podatników formować nowego, narodowo-katolickiego patriotę, czasem w brunatnej koszuli. Sprawa nie może przejść bez echa. Wymaga sprzeciwu.
Wyprawianie urodzin Hitlera, bójki i ustawki, kolportowanie sprzecznych z prawem treści – publikujemy serię tekstów o skrajnej prawicy na Dolnym Śląsku. Dlaczego warto się przyglądać ekstremistom? Rozmowa z Przemysławem Witkowskim.
Kolejna linia dolnośląskiego nazizmu biegnie od Norwegii, żeby rozwinąć się w podwrocławskich miasteczkach i dać owoce w postaci morderstw, samobójstw i palenia swastyk po lasach.
Polska usłyszała o nich po reportażu TVN z „urodzin Hitlera”. Po wakacjach mają stanąć przed sądem z zarzutami propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści. Ale ich historia zaczyna się dużo wcześniej.
Na nazistowskim podglebiu wyrosła uliczna opcja narodowo-radykalna. Na ulice Wrocławia wylegli katoliccy terceryści i agresywni antysemici. Zdawało się przez chwilę, że stolica Dolnego Śląska stanie się „miastem nacjonalizmu”.
Międzynarodówka nazistów zaplata coraz gęstszą sieć. Goście z Zachodu i Wschodu przybywają do Polski, zostawiając tu swoje dewizy i know-how. Na przekór historycznym urazom Niemcy, Polacy i Ukraińcy wspólnie bawią się, świętując urodziny Hitlera i rozwijając jego dziedzictwo.