Brytyjscy posłowie będą debatować 29 listopada o „prawie do godnej śmierci”.
Mówiła bez skrępowania o swoim bólu, o chorobie, która zabrała jej możliwość wykonywania ukochanego zawodu. Wszystkich do swojego odchodzenia przyzwyczaiła. To, co stało się 11 czerwca, nie było dla nikogo zaskoczeniem.
Wkrótce rusza tu debata parlamentarna nad projektem ustawy zgłoszonym przez prezydenta Emmanuela Macrona.
Trudniej mają ci, którzy zostają, niż ci, którzy odchodzą – mówi Magdalena Cielecka, odtwórczyni głównej roli w filmie „Lęk” poświęconym eutanazji.
Każde społeczeństwo musi zmierzyć się z dylematami związanymi z umieraniem – kiedy zrezygnować ze wspierania czynności życiowych, jak intensywnie zwalczać ból.
W tym tygodniu 184 obywateli wręczyło prezydentowi raport zawierający kilkadziesiąt szczegółowych propozycji nowych norm prawnych regulujących dozwolone postępowanie towarzyszące śmierci.
Kuba Sienkiewicz, neurolog, gitarzysta, poeta, o swojej najnowszej płycie „Moja bańka”, o tym, dlaczego mamy w Polsce dobry czas dla protest songów, o rozliczeniu z własną młodością i o… eutanazji.
W najważniejszych momentach historycznych teatr szedł w Polsce za zmianami społecznymi i są takie chwile, kiedy taki zwrot jest bardzo potrzebny. Wszystko jest polityczne – mówi dramatopisarz i reżyser teatralny Mateusz Pakuła.
Dzięki naciskom ulicy kolejne siły polityczne deklarują stanowiska w sprawie regulacji aborcji. Kwestie zapłodnienia in vitro uregulowano w 2015 r. A co z prawem do śmierci? Od tego tematu nie uciekniemy.
Lekarze boją się podejmować decyzje, prokuratorzy patrzą im na ręce, a politycy wzbudzają histerię. W Polsce nikt nie chce na poważnie podjąć tematu godnej śmierci. Rozmowa z Ewą Siedlecką.