Pamiętajmy, że we francuskim systemie politycznym główną postacią jest prezydent, a nie premier. Niepopularność prezydenta stanowi tu uciążliwy balast dla premiera.
Spotkanie Tuska z Macronem w Warszawie; podejrzany o głośne zabójstwo na Nowym Świecie już w Polsce; jest nowy szef Rady Mediów Narodowych (tym razem nie z PiS); prokuratura wystawiła list gończy za Marcinem Romanowskim; Trump krytykuje zgodę na ostrzał celów w Rosji amerykańską bronią.
Po pięcioletniej odbudowie wrota znów otworzy paryska Notre Dame. A Emmanuel Macron wraz z licznymi gośćmi będzie tam, by szukać duszy Francji.
Zbigniew Ziobro może zostać doprowadzony przed komisję śledczą; zatrzymano członka trójmiejskiego półświatka, który miał mieć kontakty z Karolem Nawrockim; CBA weszło do Fundacji Lux Veritatis; prezydent Emmanuel Macron wygłosił orędzie do Francuzów; Rosja zamknęła polski konsulat generalny.
Francuski parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu Michela Barniera. To pierwsze takie głosowanie od ponad 60 lat. Obalenie rządu oznacza sporą polityczną porażkę prezydenta Emmanuela Macrona, którego zarówno lewica, jak i nacjonaliści od dłuższego czasu wzywają do ustąpienia ze stanowiska.
Dziś mija termin ultimatum Marine Le Pen dla francuskiego rządu; zmarł wybitny muzyk Ryszard Poznakowski; niepokojące wyniki rumuńskich wyborów; reanimacja piłkarza w trakcie meczu włoskiej Serie A; Joe Biden ułaskawił syna.
Czy Francja zbankrutuje? Kasa państwa dawno nie była w tak fatalnym stanie. Zadanie jej ratowania dostał nowy premier Michel Barnier.
Koalicja, koabitacja, rząd techniczny, a może kolejne wybory? Francją trudno będzie rządzić. Emmanuel Macron wprowadził swój kraj w ten kryzys i tylko on może go z niego wyciągnąć.
Prezydent może w swoim liście stwierdzać, że „wartości republikańskie” zdobyły „wyraźną większość”, ale równie wyraźną większość mają u Francuzów te formacje, które proponują zmianę, a nie więcej tego samego Macrona.