Rozwój embriologii zaciera granicę między naturalnym zarodkiem ludzkim a strukturami z laboratoriów. Naukowcy formułują nową jego definicję.
Statystycznie tylko co druga–trzecia para podchodząca do in vitro ma nadprogramowe zarodki. I tak jak w trakcie zamrożenia czas dla embrionów, a także komórek jajowych czy nasienia, bo te też się zamraża, się zatrzymuje, tak z ich genetycznymi właścicielami jest wprost przeciwnie.
Kolejną rewolucję w biologii ogłasza polska embriolożka prof. Magdalena Żernicka-Goetz. Jej zespół opracował metodę uzyskiwania zdrowych zarodków wyłącznie z komórek macierzystych, czyli bez konieczności zapłodnienia.
Rozmowa z prof. Magdaleną Żernicką-Goetz o tajemniczych związkach filozofii z embriologią i odkryciach, które zmieniły spojrzenie nauki na początek życia.
Krok po kroku coraz bliżej nam do Salwadoru, gdzie kobiety trafiają na lata do więzienia, bo „nie zapobiegły poronieniu, czyli zamordowały”.
Polska uczona Magdalena Żernicka-Goetz znalazła sposób na etyczne pozyskiwanie zarodków. Dzięki jej odkryciu być może zdołamy w przyszłości zapobiegać poronieniom i wadom rozwojowym.
Odkrycia prof. Magdaleny Żernickiej-Goetz z Cambridge obalają dogmaty dotyczące najwcześniejszego okresu rozwoju człowieka.
Biolodzy więcej wiedzą o rozwoju zarodkowym ryby, myszy i żaby niż człowieka. Powodem ignorancji jest zarówno tabu wokół ludzkiego poczęcia, jak i problemy techniczne związane z badaniem rozwoju ludzkich embrionów wewnątrz ciała matki.
Dr Kathy Niakan z brytyjskiego Francis Crick Institute dostała zgodę na badania nad ludzkim zarodkiem. Aby wyleczyć bezpłodność, będzie ona musiała wyłączyć... geny odpowiedzialne za jego rozwój.
Szpitale nie mogą utylizować szczątków płodów po poronieniach. Muszą je przechowywać aż do godnego pochówku. Tylko nie mają już na to miejsca.