Niektóre fakty świadczą o niejakim „polskim” kompleksie Rosji. Dlatego jeśli dojdzie do agresji Rosji wobec Zachodu, atak na Polskę jest nie tylko czymś naturalnym z czysto wojskowego punktu widzenia, ale i motywowany resentymentami.
To, co powiedział 2 grudnia 1823 r. prezydent James Monroe do Kongresu, określiło politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Celem było pilnowanie interesów w obu Amerykach i odcięcie się od konfliktów, które ich nie dotyczą. Spór o to trwa do dziś.
W ogólnie pozytywnym stosunku Unii Europejskiej i całego świata do zmiany na stanowisku prezydenta USA jest jeden wyjątek. Mianowicie: Polska.
Podczas I i II wojny światowej latynoamerykańskie państwa starały się zachować bezstronność, ale zachodnie mocarstwa nie pozwalały im na ten luksus.
Wojskowe i cywilne dyktatury w Ameryce Łacińskiej epoki zimnej wojny broniły społecznego układu, szafując hasłem walki z komunizmem. Chodziło jednak o zatrzymanie wszelkiego postępu.
Pomysł Donalda Trumpa na Amerykę Łacińską najlepiej widać na przykładzie Wenezueli. Gotów jest wesprzeć rebelię Juana Guaidó interwencją wojskową.
Jakie były globalne porządki w latach 60. XX w., gdy doszło do pokoleniowej rewolty przeciwko rzeczywistości rodziców.
Przybycie 26 czerwca 1917 r. do Francji pierwszych żołnierzy amerykańskich było momentem zwrotnym w dziejach tak Europy, jak i Ameryki. Czy prezydentura Trumpa będzie kolejnym?
Panama to miejsce, gdzie koniec tysiąclecia będzie oznaczał prawdziwą zmianę. Tego dnia Stany Zjednoczone zakończą przekazywanie Kanału Panamskiego oraz wszystkich swoich baz. Nowym kapitanem statku Panama jest wybrana w maju br. na stanowisko prezydenta Mireya Moscoso. Pod pokładem - w parlamencie - trwa nieustanny rwetes, ponieważ koalicja rządząca ma tylko jeden głos przewagi.