Połowa badanych przez nas studentów dokonywała w swoim życiu samookaleczeń bez intencji samobójczych, a 27 proc. robi to do dziś. Mówimy dużo o dzieciach i młodzieży, i słusznie, ale zapomnieliśmy o młodych dorosłych i ich problemach – zwraca uwagę prof. Błażej Misiak.
Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.
Jak ratować nasze dzieci przed zatraceniem i odzyskać je dla świata, w którym przyszło nam żyć? Wszystko wokół zmienia się w szybkim tempie, ale nasze podstawowe pragnienia i potrzeby wciąż w nas żyją i krzyczą: potrzeba bezpieczeństwa, przekonania, że jesteśmy ważni, że ktoś się nami interesuje, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie.
Osoby w wieku 15–24 lata są najmniej szczęśliwą grupą spośród wszystkich. To już kolejny dowód na to, że z najmłodszym pokoleniem dzieje się coś złego. I nadal nie bardzo wiadomo, co z tym zrobić.
Udało się wytypować 15 czynników, które znacząco zwiększają ryzyko demencji. A sposób, w jaki będziesz witać nowy rok, może cię przed nią ochronić.
Rozmowy z mężczyznami na temat dbania o zdrowie psychiczne przypominają często rozmowy z nałogowymi palaczami.
Ludzie pozbawieni kontaktów z innymi odczuwają wrogość i nieufność wobec świata, gorzknieją, nie interesują się życiem publicznym. Na tym właśnie zależy wszelkim autokratom – mówi dr hab. Łukasz Okruszek, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki Społeczne.
Czym jest sens życia? Jest sens go szukać? Opowiada Dorota Kościukiewicz-Markowska, psychoterapeutka i poetka.
Zmiana klimatu niesie turbulencje nie tylko na mapach pogody, lecz także w ludzkiej psychice. Jest już nawet nazwa: depresja klimatyczna. Jednak Polacy przeżywają ją nieco inaczej niż większość świata.
Ketamina może być wybawieniem dla chorych na depresję, którym tradycyjne leki nie przynoszą ulgi.