Filozofię wchodzenia w konflikt w zamian za dostęp do metali ziem rzadkich administracja USA testowała w Ukrainie. Wiele wskazuje, że teraz uruchomi ten schemat w Afryce.
Blisko 3 tys. osób zginęło podczas walk w Gomie, kluczowym mieście na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Tym razem zewnętrzny impuls miał przyjść z Rwandy, którą władze w Kinszasie oskarżają o wspieranie bojówek M23.
Demokratyczna Republika Konga jest drugim co do wielkości państwem Afryki, ma powierzchnię połowy Unii Europejskiej i liczy ponad 100 mln mieszkańców.
Jedna z najbardziej znanych i cenionych organizacji pozarządowych na świecie znów ma kłopoty. Brytyjski rząd zamroził jej finansowanie z powodu nowych oskarżeń o nadużycia seksualne.
Bogate państwa mają zrzucić się na zakup sporej liczby szczepionek dla rejonów najbiedniejszych. Problemu to jednak nie rozwiązuje. Za to mogą na tym skorzystać Chiny i Rosja.
Technologiczni giganci zostali oskarżeni o zaniedbania prowadzące do śmierci dzieci w kongijskich kopalniach kobaltu. Proces w Waszyngtonie może zmienić ich politykę w krajach Globalnego Południa.
Dzięki dwóm nowym lekom będzie można wyleczyć nawet 90 proc. chorych. To prawdziwy przełom w walce z tą śmiertelną chorobą.
Oddawanie aparatów komórkowych do powtórnego przetworzenia może – pośrednio – pomóc w zapobieganiu krwawym wojnom w Afryce i dewastacji bezcennego ekosystemu. Międzynarodowy Dzień Recyklingu Telefonów Komórkowych ma nam o tym przypominać.
Drogę budują Chińczycy. Jadąc nią, poznajesz rzeczywistość Ugandy.