Ameryka się zmieniła. Donald Trump bez masowego poparcia nie wygrałby wyborów. Realna demokracja wymaga prawdziwych demokratów. Żaden przywódca sam jej nie rozmontuje. Masa wyborców musi mu ufać.
„Z własnego doświadczenia wiem, że nikt się nie rodzi liderem” – mówiła podczas uroczystości 30-lecia Szkoły Liderstwa Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. „Prawdziwego przywództwa i wizji przyszłości nie ma bez pamięci i znajomości historii”, dodał prof. Marcin Napiórkowski, nowy dyrektor Muzeum Historii Polski.
Uwaga: widzę ogromną różnicę między dzisiejszymi autokratami a tymi z XX w. – mówi Anne Applebaum. Rozmawiamy o tym, jak w fotelu, ze smartfonem w dłoni, możemy przegrać demokrację. I dlaczego grozi nam autorytarna międzynarodówka.
Prof. Erick Linhart, niemiecki politolog, o tym, jak ordynacje wyborcze wpływają na rzeczywistość polityczną demokratycznych państw.
Rozmowa z autorem głośnej książki „Zmierzch Wschodu” Yashengiem Huangiem o tym, dlaczego azjatyckie demokracje lepiej niż Zachód radzą sobie z wyzwaniami XXI w.
Pojęcia związane z ideą demokracji, takie jak sprawiedliwość, proporcjonalność i reprezentatywność, ujmuje w karby informatyki, matematyki i ekonomii teoretycznej.
Masowy atak PiS na standardy demokracji konstytucyjnej jest ważniejszy niż cokolwiek, co mogłoby się wydarzyć w kampanii wyborczej.
Można pomyśleć: jeśli jest tyle afer, to może moja niezgoda nic nie zmienia? Może nie ma to znaczenia? Może tak już musi być? Ile razy słyszałem w minionych latach następujące słowa: nie mam już na to siły, nawet nie chcę na to patrzeć.
Obecny model demokracji nie nadąża za globalnymi wyzwaniami i potrzebami obywateli. Polityka partyjna i neoliberalny kapitalizm są passe. Jakie są możliwe rozwiązania oparte na demokratycznych innowacjach i idei dóbr wspólnych?
Wśród zwolenników demokracji przymiotnikowych w kilku przypadkach zabrakło już skali upadku. Ale 2022 r. przyniósł kilka relatywnych sukcesów w ważnych krajach.