A jeśli „długi covid” to nie tylko problemy z pamięcią i koncentracją? Jeśli ma konkretną, polityczną twarz? O niebezpiecznych związkach między pandemią a populizmem.
Ludźmi od wieków rządzono przez strach, Kościół miał ich wyzwolić od lęku, a zaczął go podtrzymywać – mówi Robert Peckham, autor książki „Strach. Inna historia świata”.
Pięć lat po pandemii Covid-19 kraj stoi w ogniu „starych i dobrze znanych” epidemii. Dlaczego system zdrowia, zamiast się reformować, wrócił do błędów sprzed 2020 r.?
Czy wirus, który spowodował pandemię Covid-19, uciekł z laboratorium, czy też naturalną drogą przeskoczył ze zwierząt na ludzi? Dyskusja politycznie zaraźliwa.
Zapisy ruszyły. Teraz okaże się, czy zapał do szczepień przeciwko covid-19 przełoży się na liczbę zaszczepionych.
Rozkręca się kolejny sezon wirusowych infekcji oddechowych. Osoby starsze, których w Polsce jest niemal 10 mln, są na nie szczególnie podatne. Co i dlaczego im grozi, jak najlepiej zabezpieczyć się przed grypą, RSV i koronawirusem? To nie są banalni przeciwnicy.
Pandemia nie wojna. Dla większości z nas nie była doświadczeniem ani granicznym, ani tam heroicznym czy egzystencjalnym. Była jak ćwierć wojny. Jakieś coś paskudnego, nieokreślonego i wstydliwego.
Rocznica napaści Hamasu; znamy laureatkę Literackiej Nagrody Nike; nocny burmistrz Krakowa; dwa kryzysy rządu Tuska; covid w ściekach.
Kapitalizm warto i można naprawić – twierdzi lewicowa ekonomistka Mariana Mazzucato. Wystarczy wyciągnąć lekcję z pandemii covidu i z... załogowego lotu na Księżyc.