Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.
Jest ogromna grupa, która nadal najlepiej czuje się w klimacie swojskości. I to nie są proste podziały: starsze pokolenie – swojskość, młodsze – europejskość. W młodym pokoleniu jest też bardzo silny nurt krytyczny wobec Europy i globalizmu. I to wcale nie płynie z konserwatyzmu – mówi prof. Andrzej Leder.
Prof. Andrzej Leder, filozof kultury, o polskiej wspólnocie, której tak naprawdę nie ma, o szalonych, choć ciekawych czasach. I nadciągającym młodym, innym pokoleniu.
Impulsem do powstania debiutu fabularnego Jakuba Piątka była ponoć lektura „Prześnionej rewolucji” Andrzeja Ledera o wyrównywaniu dziejowych krzywd i zmianie mentalności Polaków w drugiej połowie XX w.
Prof. Andrzej Leder o tym, dlaczego warto opowiedzieć na nowo historię społeczną Polaków.
Wędrówka po kontynentalnej Grecji wymaga wyobraźni. Z dawnej Hellady, tej krainy, w której spotykali się bogowie i ludzie, krainy, która zrodziła naszą cywilizację, zostały ruiny, prawie nic. Ale to prawie – jak mówi reklama – robi wielką różnicę.