Wygląda na to, że sprawy nie da się rozwikłać zarazem praworządnie i skutecznie. Ale jakoś rozstrzygnąć trzeba.
Sejm widział już wiele gorszących scen i awantur. Ta była jednakże wyjątkowa, bo złamała tabu. W niespokojnej atmosferze w Polsce i na świecie agresywne zachowania polityków są tym bardziej złowieszcze.
Będzie albo szybko i wbrew Komisji Weneckiej, za to skutecznie, albo zgodnie z Komisją Wenecką i powoli, a więc nieskutecznie z punktu widzenia oceny skuteczności władzy.
To pokazuje, jak głęboko demoralizujący i destrukcyjny dla niezależności prokuratorskiej był system wprowadzony przez Zbigniewa Ziobrę.
Paszporty POLITYKI rozdane; Donald Tusk popiera Kosiniaka-Kamysza w sporze o edukację zdrowotną; ponad 300 stron o nadużyciach Ziobry; szczyt państw nadbałtyckich NATO; pociągi w Polsce opóźnione o kilka godzin.
Jak jest teraz? Co udało się faktycznie osiągnąć, a gdzie widzimy niedostatki i wyzwania? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z mec. Małgorzatą Szuleką z zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Nowelizacja z pewnością spodoba się większości Polaków. Lubimy, jak prawo jest surowe. Informacje o drastycznych wypadkach natychmiast wywołują społeczne oburzenie i pytania: dlaczego państwo nie reaguje? Dlaczego tego nie zakaże?
Były pisowski premier pozwany przez ministra sprawiedliwości; w atmosferze bojkotu poznaliśmy zdobywcę Złotej Piłki; Volkswagen ma zamknąć kilka fabryk w Niemczech; rząd przygotował poprawki do zasad zwlnień L4.
Przedstawione we wrześniu założenia do ustawy regulującej problem noesędziów trzeba będzie mocno zrewidować. Ustawą nie można bowiem unieważnić sędziowskich nominacji neo-KRS – mówi w swojej opinii Komisja Wenecka.
Zbigniew Kapiński i jego dwaj koledzy twierdzą, że skutecznie uznali Dariusza Barskiego za prokuratora krajowego. Adam Bodnar uważa, że ich stanowisko nie wywołuje skutków prawnych. Jak rozwiązać ten węzeł gordyjski?