Węgierski rząd ma Donalda Tuska na celowniku. Chyba żaden inny zagraniczny polityk nie był tu tak mocno atakowany od 2010 r. Nasze stosunki osiągnęły historycznie niski poziom.
Liderzy UE dali sobie pięć lat na mocne dozbrojenie. Ale w sprawie Ukrainy coraz bardziej widać wpływ różnic w geografii i ideologicznego zakotwiczenia poszczególnych rządów.
Według ustaleń międzynarodowego portalu śledczego VSquare były wiceminister sprawiedliwości dostał w Budapeszcie azyl dzięki krótkiej notatce sporządzonej na podstawie publikacji powiązanych z polską ultrakatolicką prawicą.
Viktor Orbán nie ukrywa, że przypadek Marcina Romanowskiego to dopiero początek nadchodzącego procesu. A co niektórzy uważają, że oczekuje całkiem konkretnej rekompensaty za swoje przysługi azylowe.
Marcin Romanowski, jego adwokat i politycy PiS będą rozsiewać wątpliwości co do bezstronności polskich organów. Co oczywiście nie znaczy, że zarzuty dla byłego wiceministra nie mają podstaw faktycznych, a sprawa nie ma charakteru kryminalnego.
Viktor Orbán stał się najbardziej pojętnym uczniem Beniamina Netanjahu. A według tych dwóch liderów Węgrzy i Izraelczycy są bardzo podobni do siebie.
Ursula von der Leyen kusi Amerykę zwiększeniem importu LNG, Orbán celebruje swoje „a nie mówiłem?” w sprawie Ukrainy, a przywódcy – mimo mobilizujących haseł o pilnej potrzebie wzmacniania Europy – odraczają debaty o naprawie Unii.
Węgierska opozycyjna centroprawicowa partia Tisza w dwóch sondażach zepchnęła rządzący Fidesz z pozycji lidera. Dla ugrupowania premiera Viktora Orbána to novum.
Oficjalnie dwa największe Kościoły, rzymskokatolicki i ewangelicko-reformowany, są niezależne. Mimo to wielu duchownych otwarcie nawołuje do głosowania na Fidesz, szerzy jego propagandę i utrzymuje relacje prywatne z elitą rządową.
W Budapeszcie zalane są niektóre ulice, w Bratysławie i okolicach ewakuowano kilkadziesiąt domów. Na Słowacji jest najwięcej wody od 30 lat. W Europie Środkowo-Wschodniej zginęło z powodu powodzi już 21 osób.