Takich Niemiec chciała Europa – bardziej z Wenus niż Marsa. Ale demontaż patriarchalnych norm przebiegał tu szczególnie drastycznie.
Lider CDU Friedrich Merz za dwa miesiące prawdopodobnie zostanie 10. kanclerzem Niemiec. Ale będzie do tego potrzebował partnera.
PKW wykonała postanowienie nieuznawanej izby SN; Elon Musk miesza się w niemieckie wybory; CKE pracuje nad cyfrową maturą; lewica szuka ministra nauki; plany na sylwestra? United Cup.
Coraz więcej wiadomo o zamachowcu z Magdeburga; FC Barcelona znowu przegrała, kryzys się pogłębia; polityk PSL nazwał migrantów na wschodniej granicy „bydłem”; premier Słowacji pojechał do Putina; meteorolodzy ostrzegają: będzie padał śnieg.
Gdy założyciel Tesli i SpaceX zaangażował się na pełen etat w kampanię Donalda Trumpa, wielu ekspertów przewidywało, że na amerykańskiej polityce się nie skończy. Obawy właśnie się potwierdzają. Teraz Elon Musk chce sobie wybierać liderów w Europie.
Coraz bliżej dymisji ministra nauki Dariusza Wieczorka; kanclerz Niemiec bez wotum zaufania; trwa pościg za Marcinem Romanowskim; Państwowa Komisja Wyborcza odroczyła obrady; pogrzeb Stanisława Tyma.
Olaf Scholz przegrał głosowanie o wotum nieufności, co ostatecznie cementuje jego polityczny los. Zostanie zapamiętany jako lider bez charyzmy, niepewny, który podaje władzę prawicy niemal na tacy.
Od początku tygodnia już kilka państw członkowskich zdecydowało się na całkowite zawieszenie procedury przyznawania azylu obywatelom Syrii. Ale Magnus Brunner, unijny komisarz ds. wewnętrznych, chce czekać na rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Że jest trudny, twardy i wymagający, przyznają sami Niemcy. Być może dlatego, że język niemiecki najlepiej odzwierciedla ich niejednoznaczny narodowy charakter.
Przyspieszone wybory do Bundestagu odbędą się nie w marcu, jak pierwotnie zapowiedział kanclerz Olaf Scholz, ale już miesiąc wcześniej.