W przypadku Marsa można uczynić to, czego nie da się zrobić na Ziemi – zrekonstruować klimat, krajobraz i geologię z czasów, gdy na obu globach mogło narodzić się życie.
Elon Musk żyje z głową w chmurach, wyobrażając sobie, że kiedyś skolonizuje Marsa. Problem w tym, że ma wciąż wiernych fanów i wpływ na masową wyobraźnię.
Na Marsie, podobnie jak na północnej Ziemi, trwa teraz zima. Ale trudno byłoby komuś z nas, Ziemian, przetrwać tam nawet chwilę. Na Czerwonej Planecie zima jest rzeczywiście sroga, ale też zachwycająca. Zobaczmy.
Na początku września NASA poinformowała, że łazik Perseverance, który bada Marsa od dwóch lat, dokonał skutecznego odwiertu w głazie i pobrał jego próbkę. Ma wykonać jeszcze ok. 40 takich odwiertów, a uzyskany materiał wróci na Ziemię.
Rok 2021 przyniósł wiele: m.in. lądowanie na Marsie superłazika Perseverance i helikoptera Ingenuity oraz start najdroższego pojedynczego urządzenia, jakie wysłaliśmy w kosmos – James Webb Space Telescope. A w tym roku wydarzy się więcej.
50 lat temu amerykańska sonda Mariner 9 zaczęła okrążać Marsa, zostając pierwszym sztucznym księżycem planety innej niż Ziemia. W tym samym czasie dotarł do niego również pierwszy łazik zbudowany przez ZSRR.
Czy na Marsie jest życie? W ramach 25. Festiwalu Nauki rozmawialiśmy o Czerwonej Planecie z dr Anną Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu. Zachęcamy do obejrzenia!
Udane trzykrotne lądowanie na Księżycu, rozpoczęcie budowy stałej stacji kosmicznej na orbicie, a teraz zakończona powodzeniem misja osadzenia łazika na Marsie. To ostatnie ich dokonania. Chiny szybko próbują dogonić największe kosmiczne potęgi świata. Dlaczego?
Tak! – twierdzi jedno z czasopism naukowych, a niektóre portale internetowe piszą o wielkiej sensacji. Hit to jednak czy kit?
To przełomowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii podboju kosmosu urządzenie zbudowane przez człowieka dokonało startu, lotu i lądowania w atmosferze obcej planety. WOW!