„Sols el poble salva el poble”, pojawia się raz po raz w mediach społecznościowych. „Tylko lud ocali lud”. Prawica, zwłaszcza ta faszyzująca, mówi wprost – państwo nie działa.
To największa katastrofa w Hiszpanii od 1962 r., gdy w wyniku powodzi w regionie Vallés zginęło ponad tysiąc osób. Choć gwałtowność obecnej powodzi przypisuje się zmianom klimatycznym, większość ekspertów jest zgodna, że jej skutki można było znacznie złagodzić. Wściekłość powodzian wydaje się zasadna.
O co najmniej 72 ofiarach śmiertelnych poinformowały w środę władze Walencji. We wtorek doszło tam do powodzi wywołanych gwałtownymi burzami.
Co trzeci dorosły Hiszpan przynajmniej raz w życiu zapłacił za seks. Większość uważa to za w pełni akceptowalną formę relaksu.
Kryzys w Ceucie to wyzwanie migracyjne, z którym mierzy się obecnie Hiszpania, ale niejedyne. Lawinowo rośnie też liczba osób docierających z zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie.
Czerwony chłodnik to w andaluzyjskiej Kordobie niemal świętość. Do bractwa salmorejo może jednak dołączyć każdy.
W finale Euro 2024 Hiszpania pokonała Anglię 2:1. Nie ma żadnych wątpliwości: drużyna trenera Luisa de la Fuente była zdecydowanie najlepsza na tych mistrzostwach. Anglicy znów muszą odłożyć marzenia – drugi raz z rzędu przegrali finał.
Pierwszymi finalistami piłkarskiego Euro 2024 zostali zasłużenie Hiszpanie, którzy w Monachium pokonali Francuzów 2:1. To było widowisko, szczególnie w pierwszej połowie, na bardzo wysokim poziomie. W drugim półfinale Holendrzy zmierzą się w Dortmundzie z Anglikami.
Podczas Noche Templaria hiszpańska Ponferrada przenosi się do XII w. – czasów, gdy do miasta przybyli templariusze.
Szef koalicyjnego rządu lewicy zdecydował, że pozostanie na stanowisku pomimo ataków ze strony prawicowej opozycji i śledztwa korupcyjnego w sprawie działalności jego żony. Nie oznacza to jednak, że do Hiszpanii wraca stabilność.