Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.
Po wyrokach w głośnej sprawie o masowe gwałty Francja miota się między zażenowaniem a wściekłością. Proces obnażył ogromną skalę mizoginii i gotowości do przemocy seksualnej u tzw. zwykłych mężczyzn, „przykładnych ojców rodziny”.
Pamiętajmy, że we francuskim systemie politycznym główną postacią jest prezydent, a nie premier. Niepopularność prezydenta stanowi tu uciążliwy balast dla premiera.
Otwarcie katedry Notre Dame kontrastuje z zamieszaniem i niepokojem politycznym: Francja znalazła się nie tylko bez uchwalonego budżetu, ale i bez rządu.
Po pięcioletniej odbudowie wrota znów otworzy paryska Notre Dame. A Emmanuel Macron wraz z licznymi gośćmi będzie tam, by szukać duszy Francji.
Zbigniew Ziobro może zostać doprowadzony przed komisję śledczą; zatrzymano członka trójmiejskiego półświatka, który miał mieć kontakty z Karolem Nawrockim; CBA weszło do Fundacji Lux Veritatis; prezydent Emmanuel Macron wygłosił orędzie do Francuzów; Rosja zamknęła polski konsulat generalny.
Francuski parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu Michela Barniera. To pierwsze takie głosowanie od ponad 60 lat. Obalenie rządu oznacza sporą polityczną porażkę prezydenta Emmanuela Macrona, którego zarówno lewica, jak i nacjonaliści od dłuższego czasu wzywają do ustąpienia ze stanowiska.
Dziś mija termin ultimatum Marine Le Pen dla francuskiego rządu; zmarł wybitny muzyk Ryszard Poznakowski; niepokojące wyniki rumuńskich wyborów; reanimacja piłkarza w trakcie meczu włoskiej Serie A; Joe Biden ułaskawił syna.
Czy Francja zbankrutuje? Kasa państwa dawno nie była w tak fatalnym stanie. Zadanie jej ratowania dostał nowy premier Michel Barnier.
Michel Barnier, nowy premier Francji, to weteran. Jeśli liczyć jego staż od czasów działalności w gaullistowskiej młodzieżówce, to jest on w polityce prawie 60 lat.