Metropolia, którą na mapie świata umiejscowił covid-19, stała się jednym z najwyższych miast globu. Mało kto ma tego świadomość.
Kilka dni temu żołnierze ukraińscy wzięli do niewoli dwóch chińskich obywateli, którzy w rosyjskich mundurach wraz z Rosjanami brali udział w jednym z licznych szturmów.
Dlaczego mieszkańcy Tajwanu nie do końca czują się Chińczykami, tłumaczy prof. Marcin Jacoby.
Rozmowa z byłym ambasadorem USA w Moskwie Michaelem McFaulem o tym, dlaczego planowany przez Trumpa sojusz z Rosją przeciwko Chinom nie ma sensu. I czy Ameryka jeszcze wróci do Europy.
Po fatalnym spotkaniu z Litwą piłkarze grają z Maltą; protesty i aresztowania w Turcji; papież Franciszek wyszedł ze szpitala; przyspieszone wybory w Kanadzie; „Welt”: Chiny wchodzą do gry w sprawie Ukrainy.
Szefowa unijnej dyplomacji próbuje wywalczyć sobie pole do działania, ale nie ma ani instrumentów, ani zasobów. W Waszyngtonie rozwija się teoria o możliwej ofensywie wobec Rosji.
Tajwan jest wyjątkowy niemal pod każdym względem. O tym fascynującym zakątku świata, który gości w naszej wyobraźni jako potencjalne zarzewie międzynarodowego konfliktu zbrojnego, opowiada prof. Marcin Jacoby, sinolog z SWPS.
Putin ma Stany Zjednoczone w pogardzie. I nie wiadomo, czy dostrzega w Trumpie jakiekolwiek odstępstwo od amerykańskiej wielkiej strategii.
W Niemczech trwają rozmowy koalicyjne, najpewniej oparte na szczątkowym porozumieniu zawartym jeszcze przed wyborami. Brytyjski rząd przyspiesza, w USA dominuje chaos.
Jeśli tak wygląda punkt wyjścia do kolejnych czterech lat obecnej kadencji Trumpa, to w Seulu i Tokio słychać przytomne głosy, że trzeba szykować się na geopolityczną niepogodę. Te okoliczności będą ośmielać Chiny.