Śmierć w szwajcarskich Alpach Kacpra Tekielego pokazuje, że tragedie nie omijają nawet świetnych wspinaczy młodego pokolenia. Dzisiejszy alpinizm staje się również domeną solistów.
Kacper Tekieli, alpinista i instruktor, zginął w środę podczas wspinaczki na Jungfrau w Szwajcarii. Miał 38 lat.
O śmierci Anny Czerwińskiej, wybitnej himalaistki i alpinistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Kiedy oni wspinają się na szczyt, one piorą, gotują, prasują. Kiedy oni dotykają głową dachu nieba, one głaszczą dzieci przed zaśnięciem i zapewniają, że wszystko będzie dobrze, tata wróci, przecież zawsze wraca. Prawie zawsze.
Kultura podejmowania ryzyka jest cechą narodową – mówi Christian Trommsdorff, szef Światowej Federacji Przewodników Wysokogórskich, oceniając polskich turystów i ich ratowników.
Tłumy na różnych festiwalach górskich potwierdzają rosnące zainteresowanie wspinaczką. Ale nie ma drugiego takiego miejsca jak Lądek-Zdrój. Tam w obecności gwiazd alpinizmu i himalaizmu na nowo przeżywa się najgłośniejsze wydarzenia sezonu.
Denis Urubko zdobył 14 ośmiotysięczników. Wszystkie pod flagą Kazachstanu. Mieszka we włoskich Alpach, ma rosyjską duszę, ale od lutego 2015 r. jest obywatelem Polski.
Rozmowa z Krzysztofem Wielickim, himalaistą, kierownikiem wyprawy na niezdobyty zimą K2 – o zgubnych skutkach personalizacji sukcesu.
Nadal większość z nich pracuje w schroniskach jako kucharki, ale teraz, gdy patrzą na wychodzących na wspinaczkę turystów, wiedzą już, jakie to uczucie stać na szczycie.
Ostatnie tragedie w Tatrach pokazują, że jeśli chodzi o kalkulowanie ryzyka w wysokich górach, wciąż mamy się czego uczyć. Polacy należą w tej dziedzinie do kategorii sprawców problemów.