W stolicy Albanii powstanie najmniejsze państwo świata. Taką informację podał najpierw „New York Times”, a dzień później – podczas wystąpienia w ONZ – potwierdził premier Albanii Edi Rama.
W poniedziałek w Tiranie zmarł 88-letni Ismail Kadare. W warunkach komunistycznej dyktatury jego twórczość była ciągłym pojedynkiem o życie.
Pionierem imigranckiego outsourcingu była Australia, wysyłająca kandydatów na azylantów do obozów na Nauru i w Papui-Nowej Gwinei.
Od co najmniej dziesięciu lat paraliż Rady Bezpieczeństwa ONZ jest widoczny również w kwestiach, którym powinna ona być w stanie sprostać. W obliczu tej rosnącej bezsilności Zgromadzenie Ogólne zaczęło dawać oznaki życia.
28 czerwca ukaże się nowe wydanie Pomocnika Historycznego „Dzieje Bałkanów”.
Akcja rezerwowych Mateusza Klicha i Karola Świderskiego wynagrodziła długie oczekiwanie na coś spektakularnego. Po pięknej wrzutce tego pierwszego Świderski z woleja huknął nie do obrony z kilku metrów. Świetne zmiany Sousy!
Budowlanka w Albanii to zbiorowe samobójstwo. Dlatego seria ostatnich trzęsień ziemi pogrzebała nie tylko dziesiątki ofiar i setki domów, ale również zaufanie do państwa.
Zablokowanie Albanii i Macedonii Płn. to duży błąd Unii. Szczególnie że popełniony bez presji.
Bałkany nie mogą stać wiecznie na progu UE. Muszą mieć jasną perspektywę, nawet odległą, ale wyraźną.
Na uboczu światowych wydarzeń, niemal niezauważony, toczy się w Albanii bój o ostatnią dziką rzekę Europy.