Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.
Kolejna szczepionka przeciw HIV poległa w zaawansowanej fazie badań klinicznych. Okazała się bezpieczna, ale nieskuteczna. Mimo rozczarowań wysiłki, by pokonać wirusa u źródeł, nie ustają.
Ruszyło badanie kliniczne nowatorskiej terapii HIV. Czy przy pomocy CRISPR, narzędzia do edycji genów, uda się całkowicie usunąć wirusa z organizmu zainfekowanych? To byłby przełom.
Rozmowa z dr. hab. Marcinem Rzeszutkiem, psychologiem, który bada osoby zakażone HIV, o tym, co jest najdotkliwsze w życiu z tym wirusem.
O zakażeniu wirusem HIV codziennie dowiaduje się od trzech do czterech Polek i Polaków. To o wiele za dużo. Niedziela jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS.
Przytłoczeni Covid-19 zapomnieliśmy o innej, wciąż nieodwołanej pandemii. AIDS może dostarczyć ważnej lekcji, jak oswoić się z wirusem, którego nie udało się pokonać od 40 lat.
To, co poseł PiS uważa za dewiacje z użyciem prezerwatyw i narkotyków, Ministerstwo Zdrowia chwali i popiera.
Nie ma uzasadnienia dla dyskryminacji osób zakażonych HIV, które regularnie i skutecznie się leczą, nie stwarzając zagrożenia dla innych. W przeciwieństwie do tych, którzy szerzą uprzedzenia i blokują edukację seksualną.
Nieustannie wzrastająca liczba osób zakażonych HIV skłania rosyjskie ministerstwo zdrowia do podejmowania bardziej radykalnych kroków w walce z wirusem. Tradycyjne wartości jednak skutecznie ją uniemożliwiają.
Osobom prowadzącym ryzykowne życie seksualne marzenie o szczepionce na AIDS zastąpiła praktyka regularnego przyjmowania tabletki.