Porażka Platformy w wyborach 2015 r. nie była – wbrew temu, co twierdzą niektórzy komentatorzy – efektem polityki „ciepłej wody w kranie”. Była konsekwencją odejścia od niej.
Chile, Boliwia, Sudan, Irak, Algieria, Hongkong, Liban, Francja, Wielka Brytania – tak odległe kraje łączą bezprecedensowe w skali i formie protesty społeczne. Nadchodzi światowa rewolucja czy też nie należy szukać związków między tymi zrywami?
Zamieszanie z ratyfikacją ACTA - to na początek. Potem afera z Amber Gold i kolejna awantura - tym razem o podwyższenie wieku emerytalnego. A nad wszystkim, wciąż i bez ustanku, ciążyło widmo Smoleńska. Taki był rok 2012 w Polsce.
Fiasko, tak można krótko podsumować konferencję zorganizowaną przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną w Dubaju.
Gdzie się podziali indignados z Puerta del Sol? Co z Okupującymi Wall Street? A polscy actawiści – czy jeszcze pamiętają, o co walczyli? Trwa spór o dorobek wielkich ruchów protestu, które przetoczyły się przez świat na początku drugiej dekady XXI w.
W kryzysie ludzie najpierw rezygnują z wydatków na kulturę. Pozostaje na szczęście oferta darmowa, choćby w Internecie. Trwa jednak ostra polemika pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami otwartego dostępu do treści kultury.
O przyszłości prawa autorskiego będzie rozmawiać ponad trzydziestu prelegentów z różnych środowisk - od ruchu na rzecz wolnej kultury, przez neutralnych prawników, blogerów, naukowców i dziennikarzy po przedstawicieli ZAiKSu oraz Fundacji Legalna Kultura.
Rozmowa z prof. Krystyną Szafraniec, socjolog z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk, o tym, czy martwić się apolitycznością i intelektualnym lenistwem młodych Polaków.