– Spotykają się tu fińskie tradycje, rytuały, nasze korzenie tkwiące głęboko w przyrodzie – mówi Kati Hienonen, projektantka tkanin, analityczka trendów i właścicielka domu położonego na północ od Helsinek. Współczesna architektura budynku, projekt pracowni Sigge, pokazuje możliwości drewna, odnawialnego surowca, z którego w Finlandii buduje się hotele, bloki mieszkalne, a nawet całe miasta.
Jej płótna sprzedawane są za miliony, biografia goni biografię. Polska malarka Tamara Łempicka dziś byłaby pewnie twarzą feminizmu czwartej fali, zwolenniczką poliamorii, biłaby rekordy popularności w mediach społecznościowych. W marcu pierwszą polską monograficzną wystawę prac artystki otwiera Muzeum Narodowe w Lublinie.
Tapety – z symbolu nudy i mieszczańskiego gustu – stały się sztandarem nowoczesności. Ojciec awangardy, Le Corbusier, uważał je za szczyt złego smaku, ale w końcu sam zaprojektował kolekcję Salubra, składającą się z jednokolorowych pasów bez jednego wzorku.
Na początku XXI wieku na świecie pojawiła się nowa moda. Na mury. W żadnym innym okresie historycznym tak wiele państw i w tak krótkim czasie nie zbudowało na swoich granicach tak wielu zapór.
Nad tajemniczymi związkami w naturze nie zastanawia się raczej bezkrwisty konserwatywny prawnik czy dla odmiany krwi łaknący kapitalista od fast fashion. Tu potrzebne są emocje, wrażliwość, spora wiedza i choć odrobina krytycyzmu.
Dom na wybrzeżu Morza Karaibskiego, w którym znany intelektualista spędził ostatnie lata życia. To perełka współczesnej architektury, a jednocześnie oryginalna interpretacja lokalnej tradycji budowlanej.
– Architektura polskiej wsi ma wiele do zaoferowania – twierdzi Bogusław Barnaś, założyciel BXB Studio. Sięga do tradycji, by tworzyć domy, które odpowiadają na współczesne potrzeby mieszkańców.
Miejska willa z lat 30. została po wojnie podzielona na mniejsze lokale. Architekci, projektując niedawno jedno z mieszkań, postawili na nowoczesność, ale starali się, by miało w sobie coś z przedwojennej atmosfery. I w przyszłości wciąż wyglądało młodo.
Przedwojenną stodołę na Mazurach Agnieszka Suchora, z wykształcenia aktorka, z powołania projektantka wnętrz, przerobiła na letnisko w stylu skandynawskim. Powrót do pełni życia zawdzięcza jej sopocka kamienica w ruinie. Najdłużej, bo przez 20 lat, eksperymentowała we własnym domu z ogrodem na warszawskim Ursynowie. I dopiero dziś jest absolutnie zadowolona z efektów.
Zanim sięgniemy po środki na bezsenność, sprawdźmy, czy zadbaliśmy o odpowiednie warunki do odpoczynku: Ciszę, wygodny materac, łagodne światło. Może obejdzie się bez farmakoterapii?
Słowo „betonoza” robi wielką karierę. To wynik zmęczenia Polaków coraz większym deficytem zieleni w przestrzeni publicznej i na deweloperskich osiedlach. Na szczęście, powoli trend się zmienia. Niektórzy architekci i samorządowcy zwracają się wreszcie ku przyrodzie.
Odrzucić zaawansowane technologie czy dzięki nim redukować zużycie energii przez budynki? Budować z ziemi, drewna czy biowęgla? Architekci wymyślają różne strategie radzenia sobie z kryzysem klimatycznym.
Przedstawicieli kluczowych firm z branży budownictwa i wyposażenia wnętrz zapytaliśmy o strategie na czasy kryzysu klimatycznego.
Najem instytucjonalny to nowa oferta dla lokatorów, którzy szukają mieszkań na dłużej i o lepszym standardzie. Czy wejście na polski rynek funduszy zarządzających takimi apartamentami skłoni zamierzających kupić nieruchomości do zmiany planów?
Alexander von Vegesack stworzył jedną z największych kolekcji designu na świecie, założył i kierował Vitra Design Museum. Teraz prowadzi autorski projekt edukacyjno-kuratorsko-warsztatowy. Wciąż zafascynowany rewolucją przemysłową opowiada nam o drodze do miejsca, w którym łączy i wspiera twórczych ludzi.
Boazerie i parkiety nadają łazience salonowy szyk, ale tylko wybrane gatunki drewna, odpowiednio przy tym zabezpieczonego, zniosą bez szwanku długotrwały kontakt z wilgocią.
Wszyscy jesteśmy uchodźcami