Neoklasycystyczny budynek z XIX wieku w Podstolicach pod Poznaniem PGR-y zniszczyły bardziej niż wojna. Wymagał gruntownej renowacji, ale był otoczony stawem i stuletnim parkiem z urokliwą aleją grabów, co zachęciło Annę i Andrzeja Kareńskich do inwestycji.
Mniej do oglądania, więcej do rozmyślania – tak można by zwięźle podsumować tegoroczne mediolańskie święto designu – ekspozycję Supersalone i towarzyszące jej wydarzenia. Jeśli ktoś spodziewał się morza premier i nowych wzorów, jak jeszcze kilka lat temu, mógł wyjechać rozczarowany. Ukochana przez projektantów maksyma „less is more” zabrzmiała jak wypowiedziana w złą godzinę.
Masz dosyć podziwiania sztuki w sterylnych salach muzealnych? Odtrutką mogą być wizyty w ogrodach i parkach rzeźby, które stają się coraz popularniejsze. W kojących okolicznościach przyrody współczesne dzieła czy obiekty małej architektury zyskują nowy kontekst.
Włoscy hipsterzy życzą sobie w grudniu „Wesołych Saturnaliów”. Dla nich to święto równości i pojednania, związane ponadto z kultem płodności. Starożytni Rzymianie z okazji Saturnaliów obdarowywali się figurkami z gliny – na cześć Saturna, boga pożerającego swoje potomstwo.
Choć subskrybuję wszystkie możliwe platformy streamingowe, w końcu nadchodzi moment konstatacji – nie ma co oglądać! Czy to strumień algorytmowych podpowiedzi popłynął złym korytem? A może mam dostęp do zbyt dużej liczby filmów i błądzę w lesie zbyt wielu możliwości.
Urządzenie hotelu i mieszkania w pałacu jest wyzwaniem. Bo to jednak zabytek, a nie współczesny obiekt. Ale też nie Wersal, tylko wiejska rezydencja.
– Nie szukam nowego mieszkania, nie myślę, że chcę mieć większe, mniejsze, inne, za granicą, w cieplejszym kraju. Dom w Konstancinie nieodmiennie wprawia mnie w dobry nastrój – mówi Astrida Kuklińska.
W konstancińskiej Marysieńce historia zatoczyła koło. Dom własny Henryka Juliana Gaya znów jest w rękach architekta – mieszka tu Paweł Ziomka z rodziną. Czym skusiła ich willa z 1926 roku?
Pod Krakowem zbudowano dom, który zrywa z obowiązującym kanonem polskiego dworku. Architekt Bogusław Barnaś z BXB Studio nawiązał do drewnianej architektury podcieniowej, znanej choćby z Lanckorony. Efekt? Powstał nowoczesny budynek oparty na lokalnej tradycji, który nie tylko dobrze „siedzi” w krajobrazie, ale też może być zwiastunem nowego.
Paolo Polcri projektuje ubrania i prowadzi zakład dziewiarski. Na warsztacie ma setki kolorowych nici, a w tle własną kolekcję sztuki sakralnej. Obrazom sprzed stuleci, o niesłabnącym magnetyzmie, zawdzięcza pasję odkrywcy i naukowca. A także pokłady odwagi, o które się nawet nie podejrzewał.
Chociaż jeszcze nie możemy pochwalić się charakterystycznym, polskim designem, Mamy już świetnych projektantów oraz firmy, które chętnie z nimi współpracują. Przybywa też klientów ceniących wzornictwo nie tylko dobre, ale i zrównoważone.
Rozmowa z Zofią Korecką-Rejczak, dyrektor zarządzającą Miele w Polsce, o tym, dlaczego zwłaszcza dziś kobiety sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych i jak ogromne znaczenie klienci przywiązują do zrównoważonego rozwoju.
Planowanie miasta może mieć wielką moc sprawczą w budowaniu więzów i relacji międzyludzkich – mówi Charles Montgomery, autor światowego bestsellera „Miasto szczęśliwe”.
A przynajmniej byliśmy nimi przez 99 procent naszego istnienia na Ziemi. Jeszcze 10 tysięcy lat temu nasi przodkowie należący do kultury zbieracko-łowieckiej przemieszczali się w poszukiwaniu jadalnych roślin i dziczyzny. Od mieszkania w szałasach do wielkomiejskich smart apartamentów minęło trochę czasu, ale nadal nas ciągnie do natury!
W Paryżu trwa wystawa „Moving Architecture”, prezentująca wybrane projekty pracowni KWK Promes pod przewodnictwem Roberta Koniecznego, architekta, który zawsze chciał ścigać się ze światem.
Mieszkanie w przedwojennej kamienicy oznacza duży bonus już na początku projektu: to cała przeszłość tego miejsca, pokryta szlachetną patyną. Ale w opinii Mikołaja Wierszyłłowskiego dokładne, wręcz konserwatorskie odtwarzanie historii to nieporozumienie, bo może się okazać, że zamieszkamy w muzeum.
Dom w zmianie