Na operację Hamasu pod nazwą Potop Al-Aksa Izrael odpowiedział kontrofensywą pod kryptonimem Żelazne Miecze. Miecze nie zdołały całkiem powstrzymać Potopu, a konfrontacja może się rozlać po całym Bliskim Wschodzie.
Za atakiem na Izrael stoją przywódcy Hamasu: Mohammed Deif i Jahija Sinwar.
Skąd Hamas ma pieniądze? Sumy przyprawiają o zawrót głowy.
Izraelem kieruje Beniamin Netanjahu, najdłużej urzędujący premier tego państwa. Toczy wojnę, której nie może wygrać. Ale tym bardziej nie może przegrać, bo straci wszystko.
Atak na konwój humanitarny World Central Kitchen, w którym zginęło siedmioro pracowników tej organizacji, w tym Polak Damian Soból, nie był odosobnionym incydentem.
29 grudnia 2023 r. RPA złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS) skargę przeciwko Izraelowi o popełnianie ludobójstwa w Gazie.
Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.
Podstawą problemu jest spór dwóch społeczności o jedno terytorium.
Przelew krwi żydowskiej i palestyńskiej stał się rutyną. Państwo Izrael ma za sobą pięć wojen na pełną skalę.
Liczne organizacje palestyńskie uznały terroryzm za najskuteczniejszą metodę zastraszania Izraelczyków i przyciągania uwagi świata do tzw. sprawy palestyńskiej.
Także żydowscy ekstremiści od lat sięgają po metody terrorystyczne.
Osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Jest istotnym elementem sporu żydowsko-palestyńskiego.
Pierwsze powstanie Palestyńczyków w 1987 r. wymusiło rozmowy pokojowe. Drugie, w 2000 r., ostatecznie je pogrzebało.
Prezydent Egiptu Anwar as-Sadat wyciągnął wniosek z dwóch przegranych wojen i zawarł porozumienie pokojowe z Izraelem. Za tę zdradę sprawy arabskiej został zabity.
Premier Izraela Icchak Rabin obiecał Izraelczykom pokój z Palestyńczykami. Słowa dotrzymał. Został zabity przez izraelskiego ekstremistę.
Obie strony prowadzą kampanię równoległą do militarnej – propagandową, która ma im zapewnić poparcie międzynarodowej opinii publicznej.
Skutki ataku Hamasu i ofensywy Izraela widoczne są w międzynarodowej polityce, globalnej gospodarce i reakcjach społecznych na wszystkich kontynentach.
Emily Tamkin, dziennikarka i autorka książki „Źli Żydzi”, opowiada o tym, jak na wojnę w Gazie reagują środowiska żydowskie w USA.
Najpierw zakończyć okupację! Rozmowa z palestyńskim pisarzem Rają Shehadehem o warunkach pokoju po dramacie Strefy Gazy. I o wspólnym państwie Palestyńczyków i Izraelczyków.
Były szef dyplomacji Izraela Shlomo Ben-Ami mówi o odpowiedzialności premiera Beniamina Netanjahu i o tym, jak może się rozstrzygnąć wojna w Gazie.
Gorączka Bliskiego Wschodu