Prekolumbijskie cywilizacje Ameryki Środkowej i Południowej.
Gdyby nie kilku obdarzonych charyzmą mężczyzn, spragnionych bogactwa i awansu, historia potoczyłaby się jeśli nie inaczej, to z pewnością dużo wolniej.
Odkrycie Ameryki umożliwiło nie tylko ekonomiczną, ale przede wszystkim biologiczną globalizację, która ukształtowała świat, jaki znamy dziś.
Organizacja i rozwój amerykańskich kolonii hiszpańskiej Korony.
Pytania o sposób nawracania Indian oraz jego moralne podstawy były powodem zażartych sporów jeszcze długo po odkryciu Nowego Świata.
Życie codzienne w koloniach w prywatnej korespondencji osadników.
Bezpieczny transport do metropolii okazał się nie mniej skomplikowany niż sam zdumiewający podbój państw Azteków i Inków.
Wojny o niepodległość, narodziny państw narodowych Ameryki Łacińskiej i pierwsze ich stulecie.
Galeria postaci związanych z niepodległością państw latynoamerykańskich.
Po odkrywcach i kolonizatorach, Hiszpanach i Portugalczykach, na tereny Ameryki Łacińskiej docierali i ją zasiedlali Anglicy, Francuzi, Holendrzy, Włosi. Dopiero masowy ruch osadniczy przyciągnął na te ziemie miliony osób z całej Europy, w tym niemało Polaków.
Podczas I i II wojny światowej latynoamerykańskie państwa starały się zachować bezstronność, ale zachodnie mocarstwa nie pozwalały im na ten luksus.
Epoka populizmu i rewolucji.
Rebelia wszystkich stanów.
Masy przeciw rewolucji.
Rewolucja, która rozpaliła pokolenie.
Największa polityczna legenda Ameryki Łacińskiej XX w.
Wojskowe i cywilne dyktatury w Ameryce Łacińskiej epoki zimnej wojny broniły społecznego układu, szafując hasłem walki z komunizmem. Chodziło jednak o zatrzymanie wszelkiego postępu.
Zwyciężyli w Nikaragui w 1979 r. Ich dzieło okrzyknięto rewolucją poetów.
Ślady innej niż iberyjska kolonizacji w Ameryce Południowej i Środkowej, głównie na Karaibach.
Religijny krajobraz Ameryki Łacińskiej.
Mamy do czynienia raczej z hybrydalną mozaiką, daleką od stereotypu jednorodnej kultury latynoamerykańskiej.
W połowie ubiegłego stulecia literatura Ameryki Łacińskiej, wcześniej niemal zupełnie nieobecna, wdarła się na księgarskie półki i literackie salony w skali ani wcześniej, ani później niespotykanej.
Młode państwa potrzebowały sztuki, którą mogłyby traktować jako oręż i za której pomocą mogły określać swoje miejsce w świecie.
Amerykańscy tubylcy zostali wypchnięci poza nawias historii w niepodległych kreolsko-metyskich państwach narodowych. Zmienia się to od niedawna, powoli i nie wszędzie.
W XXI w. Ameryka Łacińska wchodziła, poszukując własnej drogi i rozwiązania licznych problemów wewnętrznych. Receptą na sukces miały być rządy lewicy i zacieśnianie współpracy regionalnej.
Odkrycie Nowego Świata