Bolesław Chrobry
Bolesław Chrobry. Ur. ok. 966 – zm. 1025, książę 992–1025, król Polski 1025
Lek na polskie kompleksy. Postać Bolesława Chrobrego (czyli walecznego) leczy polski kompleks w stosunku do Niemiec. Był on przecież tym – wierzono – który umiał upokorzyć pychę Teutonów oraz wydarł im z gardła ziemie słowiańskiego Milska i Łużyc. Z kolei dla zwolenników współpracy z Niemcami istotny był sojusz Chrobrego z Ottonem III uwieńczony w 1000 r. zjazdem w Gnieźnie, gdzie cesarz i jego świta oddali hołd ziemskim szczątkom byłego biskupa czeskiej Pragi Wojciecha Sławnikowica. Wydarzenie to było ewenementem – aż do schyłku XX w. nie zaistniała tak bliska współpraca i zrozumienie pomiędzy elitami politycznymi Polski i Niemiec.
Przykłady faktycznych i rzekomych dokonań wielkiego Piasta można mnożyć. Jednak już pobieżny rzut oka na źródła, niezbyt zresztą liczne, przekonuje, że obecne tam obrazy Bolesława niekoniecznie pasują do popularnych wyobrażeń o nim.
Spuścizna, jaką otrzymał, nie miała starej genezy. Państwo wykreowane przez Piastów sięgało najdalej lat 30. X w., ale jego znaczny rozwój terytorialny był związany dopiero z panowaniem Mieszka I.
Maksimum treści, minimum reklam
Czytaj wszystkie teksty z „Polityki” i wydań specjalnych oraz dziel się dostępem z bliskimi!
Kup dostęp