Pomocnik Historyczny

Mieszko I

Mieszko I. Ur. ok. 930 – zm. 992, książę Polski ok. 960–992

13 minut czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Mieszko I na rysunku Jana Matejki, XIX w. 2 Mieszko I na rysunku Jana Matejki, XIX w. Biblioteka Narodowa w Warszawie

Na kartach historii. „Króla Mieszka, którego władzy podlegali Słowianie, zwani Licicaviki, pokonał [saski graf Wichman] za dwoma nawrotami, jego brata zabił, wielką zdobycz mu odebrał”. Tak niemiecki kronikarz Widukind opisał w X w. walki, które prowadził słowiański związek Wieletów z pomocą saskiego banity Wichmana. Jest to pierwsza źródłowo potwierdzona informacja o Mieszku I. Niestety, nie jest ona datowana, wydaje się jednak, że dotyczy walk z 963 r. Mniej więcej trzy lata później, w 966 r., żydowski podróżnik Ibrahim ibn Jakub, opisując lud Wieletów, wspomniał, że „wojują oni z Mśko”.

Jak widać, ok. 963–966 r. Mieszko był zwierzchnikiem jakiegoś plemienia, które walczyło z Wieletami, najpewniej na terenach nadodrzańskich (Ziemia Lubuska? Pomorze Zachodnie?). Domyślać się można, że państwo Mieszka I musiało być już w miarę silnym organizmem, skoro prowadziło ekspansję, a on sam był nazywany przez postronnych królem. Gdzie jednak mieściła się siedziba owego państwa, jakie obejmowało tereny i kiedy wzrosło w siłę? Te pytania do dzisiaj wywołują kontrowersje i spory między badaczami.

Na początku XII w. Anonim zwany Gallem przedstawił listę kilku władców poprzedzających Mieszka I – to Siemowit, Lestek, Siemomysł. Przez bardzo długi czas badacze uznawali wiarygodność owych imion i uważali, że owi władcy byli zwierzchnikami wielkopolskiego plemienia Polan, a państwo polskie tworzyło się przez dziesięciolecia. W drugiej połowie IX w. miało ono rozpocząć ekspansję i podbijać stopniowo sąsiednie ludy, aż w 963 r. napotkało na opór Wieletów broniących dostępu do ujścia Odry. Wtedy też na arenę dziejów wkroczył Mieszko I, od niedawna panujący nad Polanami.

Chrzest władcy był dla średniowiecznego państwa mitem założycielskim, tu przedstawiony jest chrzest króla Franków Chlodwiga w V w.; ilustracja z „Grandes Chroniques de France”, XIV w.2Alamy/BEWChrzest władcy był dla średniowiecznego państwa mitem założycielskim, tu przedstawiony jest chrzest króla Franków Chlodwiga w V w.; ilustracja z „Grandes Chroniques de France”, XIV w.

Obecnie, dzięki badaniom archeologów i precyzyjnym metodom ustalania chronologii, wiemy, że budowa państwa Piastów (tak dla uproszczenia ich nazywajmy) trwała o wiele krócej.

Pomocnik Historyczny „Piastowie” (100231) z dnia 07.04.2025; Sylwetki; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Mieszko I"

Maksimum treści, minimum reklam

Czytaj wszystkie teksty z „Polityki” i wydań specjalnych oraz dziel się dostępem z bliskimi!

Kup dostęp
Reklama