Jak się nauczyć

Nasza szkoła. Odc. 24

Katarzyna Lubnauer w podkaście „Polityki”. Zmieni się egzamin ósmoklasisty. Za pół dekady

1 minuta czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Wiceministra edukacji potwierdziła nam m.in., że aktualny jest pomysł połączenia we wspólny blok przedmiotów przyrodniczych do szóstej klasy podstawówki. Czy to wyhamuje opanowującą Polaków wiarę w absurdy?

Egzaminu ósmoklasisty z przedmiotów przyrodniczych nie będzie przynajmniej do 2031 r. Wtedy dojdą do matury i ósmej klasy podstawówki pierwsi uczniowie, których obejmie reforma edukacji wchodząca w życie od 2026. Z czego oni będą egzaminowani? To się jeszcze okaże.

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer potwierdziła nam, że wciąż aktualny jest pomysł połączenia we wspólny blok przedmiotów przyrodniczych do szóstej klasy podstawówki. Być może ten krok da szansę, żeby wyhamować opanowującą Polaków – co wykazał niedawny sondaż Eurobarometru – wiarę w absurdy, jak ten, że ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury. Połowa Polaków wierzy prócz tego, że rządy w laboratoriach wytwarzają wirusy, by panować nad obywatelami. Czy reforma przywróci nam oświecenie?

Wiceministra zapewniła nas też, że zręby reformy nie podzielą losu edukacji zdrowotnej, której wprowadzenie jako przedmiotu obowiązkowego zostało wycofane (o zgrozo, w rozmowie padło, że to m.in. w związku z działalnością ruchów antyszczepionkowych). W każdym razie konsultacje podstaw programowych trwają i cieszą się sporym zainteresowaniem – zgłosiło się do nich ponad 20 tys. nauczycieli, czyli siedem razy więcej niż do konsultacji profilu absolwenta. I wciąż można – i warto – się zgłaszać: poprzez kuratoria. Z gorszych wieści: na razie nie będzie ewaluacji skutków wycofania obowiązkowych prac domowych. A to wciąż tylko część wątków naszej rozmowy.

***

Dziękujemy, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one dzięki wsparciu cyfrowych prenumeratorów. Ciesz się dostępem do wszystkich, także specjalnych materiałów „Polityki”, i dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Katarzyna Lubnauer2Ministerstwo Edukacji Narodowej/mat. pr.Katarzyna Lubnauer

Reklama
Reklama