O Polityce

To jeszcze nie koniec

3 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Świat na zakręcie 5 Świat na zakręcie Twitter Radosław Sikorski
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty

Świat znalazł się na zakręcie, więc na polityka.pl inicjujemy cykl publikacji pod takim hasłem. Reporter Mateusz Mazzini sprawdza w nim, o czym się mówi w kuluarach wielkiej polityki. Jakie są nastroje w Brukseli, Wielkiej Brytanii i USA, co robią Chiny, kiedy nikt nie patrzy, i co się dzieje w Afryce. W najnowszym odcinku autor objaśnia, dlaczego szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas ma niewielką moc sprawczą, co w Zimbabwe robił szef MSZ Radosław Sikorski i czy Donald Trump ma plan B, na wypadek, gdyby rokowania z Putinem nie szły po jego myśli.

O sprzątaniu5East NewsO sprzątaniu

Marie Kondo (rocznik 1984) podpowiada, jak pozbywać się rzeczy, żeby lepiej żyć. 10 lat temu jej filozofia („magia”) sprzątania była fenomenem, a dla samej Japonki niemałym źródłem dochodów. Wyszła książka (3 mln sprzedanych egzemplarzy), manga, dwa programy na Netflixie. Po latach z pandemią, wojnami, kryzysem klimatycznym itd. naśladowcy Kondo czują się jednak oszukani, a młodsze pokolenie za grosz jej nie ufa. Na polityka.pl losy trendu i japońskiej celebrytki opisuje Lidia Pańków. Ku przestrodze: sprzątanie mieszkania może się skończyć bałaganem w życiu.

O zdrowiu i życiu kobiet5ShutterstockO zdrowiu i życiu kobiet

Temat aborcji nie zaistniał w kampanii wyborczej, tymczasem w 2024 r. wykonano w polskich szpitalach 896 zabiegów – 100 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. Wciąż dochodzi do sytuacji absurdalnych i groźnych dla zdrowia i życia kobiet. Agata Szczerbiak na polityka.pl przytacza kilka takich historii. Kobiety słyszą od lekarzy, że „z ich ciąży nie ma już co zbierać”, ale bez orzeczenia od psychiatry na zabieg i tak liczyć nie mogą. Część Polek nadal wyjeżdża po aborcję za granicę. Czasem aż do Meksyku.

O edukacji obywatelskiej5Leszek Zych/PolitykaO edukacji obywatelskiej

W polskiej szkole pojawi się nowy przedmiot: edukacja obywatelska. Uczniowie dowiedzą się, jak pisać petycje, wypełniać formularze, a nawet organizować kampanie wyborcze. Kto ma ich tego uczyć i czy w efekcie zniknie WOS, objaśnia w szkolnym podkaście POLITYKI dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Chodzi o zestaw umiejętności przydatnych na co dzień, ale i zaangażowanie w życie publiczne. Uwaga: młodzież nauczy się też, jak organizować protesty i patrzeć władzy na ręce.

O pułapkach psychoteraoii5Leszek Zych/PolitykaO pułapkach psychoteraoii

Na naszych wirtualnych łamach nadal bacznie się przyglądamy psychoterapii: dobrej i (zwłaszcza) złej. W podkaście psychologicznym POLITYKI Ewa Wilk gości reporterkę „Gazety Wyborczej” Katarzynę Włodkowską. Autorki głośnych tekstów o pułapkach terapii rozmawiają o patologiach, niekompetencji i błędach w sztuce, przydarzających się w tym wciąż zbyt szeroko otwartym zawodzie. Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia i co robić, by nie trafić na szarlatana.

Polityka 13.2025 (3508) z dnia 25.03.2025; To jeszcze nie koniec; s. 98
Reklama
Reklama