Jak rzeczywistość III RP i wojna kulturowa były i są opowiadane w tekstach piosenek.
Dr Tomasz Tokarz o tym, jaką szkoła ma przyszłość i skąd się wzięła jej teraźniejszość.
Czy społeczeństwo ma prawo uwięzić człowieka tylko dlatego, że się go boi? Czy to zgodne z wartościami cywilizacji zachodniej opartej na prawach człowieka? Prawach chroniących jednostkę przed przemocą ze strony państwa i większości?
Dr Robert Losiak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego o brudnych dźwiękach, dotykaniu głosem i cenie za ciszę.
Wokół weganizmu i wegetarianizmu aż gęsto od mitów i nie zawsze prawdziwych, utrwalonych od pokoleń, przekonań. Przyjrzeliśmy się im i prostujemy je.
Zgoda buduje. A niezgoda? Czy aby na pewno rujnuje? Nie, jest warunkiem trzeźwego myślenia – dowodzi prof. Charlan Nemeth w książce „W obronie wichrzycieli”.
Nowoczesna Teoria Monetarna to najmodniejsze dziś spojrzenie na ekonomię. Do czego może doprowadzić zastosowana w praktyce?
Czy Stany Zjednoczone po dwóch latach rządów Donalda Trumpa są jeszcze demokracją?
Kłamstwo rozgościło się w rzeczywistości na dobre. Można dzięki niemu wiele zyskać, choćby wygrać wybory. Jak mu się udało wyeksmitować prawdę?
Świeży szał w świecie z powodu Archiego, brytyjskiego royal baby, każe zapytać: jak to – lud domaga się większej demokracji, a uwielbia panujących?
Dr Robert W. Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego o prawdziwym i wyobrażonym gatunku Canis lupus.
Przez rok ludzkość produkuje tyle plastikowych odpadów, ile sama waży. 9 proc. trafia do przetworzenia, 12 proc. do spalarni. Reszta zanieczyszcza morza i lądy. I leniwie rozkłada się na wysypiskach. Co z tym zrobić?
Systemem nerwowym cywilizacji informacyjnej są – wbrew ogólnym wyobrażeniom – podmorskie kable komunikacyjne.
Praw rządzących historią krajów w czasach gwałtownych transformacji szuka Jared Diamond. To geniusz totalny czy prorok uzurpator?
Poszukiwacze życia na odległych globach pozasłonecznych są podzieleni: jedni uważają, że planet podobnych do Ziemi jest mnóstwo, zdaniem drugich są one wyjątkiem. Kluczowa w tym sporze jest tektonika płyt.
10 kwietnia naukowcy pokazali pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. Choć ten kosmiczny twór dał się zobrazować, niezmiennie nie pozwala ludziom na odkrycie większości swoich tajemnic.
Żywoty równoległe Adama Mickiewicza i Heinricha Heinego.
Andrzej i Bohdan Hryniewiczowie poszli do powstania warszawskiego w krótkich spodenkach i sandałkach. Dowódca postawił warunek: muszą mieć zgodę od mamy.
O pięknie decyduje kontekst. Ten sam wieżowiec może być piękny w mieście, a paskudny w górach. Żadnego piękna nie ma poza kontekstem – mówi historyk sztuki Anda Rottenberg.
Sposoby na przetrwanie