Tworzą prace z odpadów, kości, tamponów i śliny. Ukazują widzom społeczne zakłamanie. Ściągają ich pod powierzchnię świata, który się skończył. Co swoją sztuką mówią artyści awangardowi?
Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, o tym, jak sztuka stawała się tym, czym jest dziś, co świadczy o jej wartości i czy nadchodzi jej koniec.
Sztuka współczesna jest w ostatnich 10 latach mocnym głosem na rzecz ekologii, praw kobiet, społecznej solidarności. I nie chce być „narodowa”. Jaka przyszłość ją czeka?
Co współczesnemu człowiekowi mają do zaoferowania dzieła sztuki sprzed wieków? Nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości, ogląda się je często z poczuciem niezrozumienia i obcości. Czyżby więc czekało je zapomnienie?
Jak cyfrowa rewolucja zmienia rynek sztuki i współczesne doświadczenie kultury.
Jaki jest sens konkursów artystycznych w świecie, w którym nie tylko sztukę, lecz także jej ocenę można znaleźć w internecie?
Natalia Bażowska, laureatka I nagrody w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2011 r., o spokoju, który daje przyroda, i sile płynącej z twórczości.
Biograficznych filmów o artystach jest sporo, i to z zaskakująco wysokim odsetkiem produkcji dobrych i bardzo dobrych.
W październiku 2014 r. na instagramowym profilu Beyonce pojawiło się zdjęcie z Luwru. Ona, jej mąż Jay-Z i ONA – w skromnej sukni, ze skrzyżowanymi swobodnie dłońmi, z tym niemożliwym do uchwycenia uśmiechem na tle niemożliwego geograficznie tła. Profanacja! Arogancja! Zawłaszczenie! A może zapowiedź – lub podsumowanie – zupełnie nowej roli sztuk wizualnych w świecie muzyki pop?
Związek reklamy i sztuki jest jak mezalians pochodzącej z dobrego domu panny Muzy z cokolwiek gburowatym kupcem. Tyle że ani panienka nie taka święta, ani kawaler nie taki odrażający.
Luksus jest dziś skutecznym narzędziem rozwoju ekonomii i obietnicą spełnienia aspiracji. Ile zawdzięcza sztuce?
W przełomowej książce „Płynne czasy. Życie w epoce niepewności” z 2007 r. Zygmunt Bauman ogłasza koniec „stałej” nowoczesności. Życie w „płynnych” czasach wymaga od jednostek elastyczności i zdolności adaptacji.
Jakie dodatkowe wartości sztuka wnosi do świata pracy?
W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.
Przewodnik po książkach, które warto przeczytać, żeby poznać sztukę współczesną.
Świat po pandemii nie będzie już taki sam – słyszymy coraz częściej. A w jaki sposób zmienia się rynek dzieł sztuki? Jest powód do paniki czy optymizmu?
Andrzej Starmach, kolekcjoner i marszand, o tym, jak się dostać na najważniejsze targi Art Basel i ile trzeba zainwestować, żeby coś na tym zyskać.
Dzieła sztuki kolekcjonują dziś wielkie banki i korporacje, ale i prywatne osoby, które na to stać. Są wśród nich grube ryby i niewielkie płotki. W której grupie są Polacy?
Poruszanie się po rynku sztuki wymaga wiedzy, cierpliwości, oczywiście zasobów finansowych, ale też intuicji, wtedy można na nim zarobić. Jak to zrobić?
Krótki przewodnik dla niemilionerów, którzy marzą o sztuce przez duże S.
Miejsce 1. – narkotyki. Miejsce 2. – broń. Miejsce 3. – dzieła sztuki. Działalność przestępcza z nimi związana przynosi najwięcej korzyści. Kto macza w tym palce i z jakich powodów?
Nie samą sztuką współczesną człowiek żyje. Warto także uzupełnić wiedzę dotyczącą dawniejszych epok. Lektury można dobierać na różne sposoby, przy czym najpopularniejsze i oferujące największy wybór są trzy drogi.
49 laureatów / 3000 zgłoszeń / 30 rezydencji (Nowy Jork, Walencja, Wilno) + 4 rezydencje dla artystów hiszpańskich w Warszawie / 100 wystaw w 28 miastach w Polsce.
Obraz z kolorowych pasków