Książka „Bóg urojony” Richarda Dawkinsa, brytyjskiego biologa, to w zamierzeniu autora antyreligijne opus magnum. Gdy zdjąć z niej jednak publicystyczną otoczkę, w mocy pozostaje pytanie o genezę religii.
Świat religii jest jak dżungla Darwina: trwa w nim nieustanna walka o przetrwanie.
Jan Paweł II lubił powtarzać, że nadchodzi wiosna Kościoła. Wiosna? Czy po dwóch tysiącach lat istnienia chrześcijaństwa można mówić o wiośnie?
Budda i Jezus stworzyli ruchy, które mogłyby być duchowym filarem XXI w., gdyby dostrzegły, jak wiele je łączy.
Kiedyś widziano w nim przeciwnika apostoła Piotra, a nawet rywala samego Jezusa. Kim był Paweł z Tarsu, ścięty w Rzymie żydowski apostoł pogan?
Uchodzi za największego żydowskiego filozofa wszech czasów, autora swego rodzaju regulaminu bycia Żydem.
Przekazy, legendy i prace badawcze ukazują Muhammada (Mahometa) dość zgodnie jako człowieka nie tylko wiary, ale i czynu, jednego z tych, którzy zmienili bieg dziejów. Choć wcale tak być nie musiało.
Miał być prawnikiem, a został księdzem. Chciał być pokornym mnichem, ale stał się reformatorem. Czy Marcina Lutra okrzyknięto ojcem protestantyzmu wbrew jego intencjom i zamiarom?
Zdaniem niektórych był zaślepionym fanatykiem i dyktatorem. Zafiksowany na punkcie seksu i rozwiązłości, swoich przeciwników, gdy było trzeba, posyłał na stos. Czy Jan Kalwin może uchodzić za prekursora nowoczesności?
Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.
Z ks. prof. Markiem Starowieyskim o literaturze wczesnochrześcijańskiej i pismach natchnionych, o kanonie biblijnym i apokryfach oraz o tym, czym zajmuje się patrologia, rozmawia Sławomir Mizerski.
Religia żydowska jest najstarszą z trzech wielkich religii monoteistycznych (inne to chrześcijaństwo i islam), czyli wyznających wiarę, że jest tylko jeden Bóg.
W późnym średniowieczu po obu stronach Renu rozkwitają szkoły rabiniczne komentowania Talmudu, który jest kodyfikacją prawa ustnego, dla diaspory żydowskiej drugim ważnym po Torze źródłem wiary i obyczaju.
Władze odrodzonej Polski nakłoniły biskupów prawosławnych II RP do ogłoszenia kościelnej niezależności, czyli autokefalii. Historia ta obfitowała w dramatyczne momenty, łącznie z zabójstwem metropolity.
Nie chodzi o to, by pojawił się Luter islamu – muzułmańskie masy nie wyrzekną się swojej religii – ale o to, by do głosu doszedł pragmatyzm.
Główna religia Indii nazywana jest przez tamtejszych wyznawców Wiecznym Prawem. Termin „hinduizm” skonstruowali 150 lat temu Anglicy, określając nim jednocześnie wierzenia i sposób życia. Podkreślili tę dwoistość, bo w kulturze europejskiej ona nie występuje.
Po przeczytaniu tego tekstu nadal nie będziesz wiedział, czym jest nirwana. Dowiesz się za to, dlaczego i w jaki sposób warto do niej dążyć.
Utopie niegdysiejszej nowej duchowości wchłania wszechobecna komercjalizacja i trywializacja. Ezoteryzm zostaje wystawiony na sprzedaż, a głęboka mistyka przestaje być modna. Mimo to warto pytać, czy idee głoszone niegdyś przez orędowników nowej Ery (New Age) nieodwołalnie odeszły do przeszłości?
Co takiego stało się podczas Soboru Watykańskiego II, że do dziś nie ma poważnej dyskusji o Kościele, która by nie kończyła się odwołaniem do Vaticanum Secundum?
Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?
Religie mają na sumieniu ciężkie grzechy wobec kobiet, ale tylko chrześcijaństwo powiedziało przepraszam.
Po latach patrzymy na Jana Pawła II i jego pontyfikat bardziej krytycznie. Oddajemy mu zasługi, ale stawiamy pytania, których wcześniej unikaliśmy.
Miało być miło i krótko. Miło, bo nikt się nie spodziewał, że jowialny jezuita potrząśnie Kościołem. Krótko, bo gdy został papieżem w 2013 r., miał 76 lat i opinię cherlawego seniora.
Ostatni bastion starzejącej się białej, męskiej wspólnoty USA.
Ruchy zielonoświątkowców i charyzmatyków wyrastają na trzecią siłę w światowym chrześcijaństwie.
Jak rozumieć pojęcie rozdziału Kościoła (Kościołów) od państwa? Dzieje bojów o taką separację zaskakują zwrotami akcji i nieoczekiwanymi często zamianami ról.
Jak chrześcijanie i żydzi mogą odpowiadać na najtrudniejsze pytanie: Gdzie był Bóg, kiedy mordowano niewinnych ludzi?
Dialog pozwala poznać lepiej inne religie, ale także własną. Pomaga też w rozmowie z ludźmi niewierzącymi, ale uważającymi religię za wartość duchową i społeczną. Dlaczego zatem tak trudno w to uwierzyć?
Wbrew pozorom dialog wierzących z niewierzącymi ma wielką przyszłość. Bo dla obu stron największym zagrożeniem jest stan wojny ideologicznej, na którym zyskują religijni i antyreligijni fundamentaliści.
Oto krótki atlas wyznań i religii świata. Poniższe mapy pozwolą ujrzeć nam ten niezwykle skomplikowany świat z odpowiedniej perspektywy. Ukazują m.in. święte miejsca największych religii, geograficzne rozmieszczenie ich wyznawców, demografię wyznań, a także geografię wolności przekonań.
Szanowni Czytelnicy