Nie była nam przeznaczona. Ukształtowało ją wiele przypadkowych zdarzeń, stopniowych zmian, pewnych – czasem genialnych – ustaleń dotyczących tego, czym jest ludzka wspólnota.
Proponujemy album „zdjęć z podróży” po współczesnej zachodniej demokracji.
Kończy się cud demokracji liberalnej, bo wszyscy wyłączyli autokrytyczne myślenie.
Rozmowa z Chantal Mouffe o demokracji w czasach post-polityki i różnych odmianach populizmu.
W dzień po wyborach nagłówki w wielu mediach brzmią podobnie: „Święto demokracji”, „Lud przemówił”, „Wyborcy zdecydowali”. Dużo w tym przesady, a pewnie i fałszu.
Dla sukcesów populizmu decydująca okazuje się fascynacja siłą i skutecznością.
Rozmowa z Moniką Milewską, historykiem cywilizacji, o despotach – ludziach, których miliony biorą za bogów.
Bunt, tyranobójstwo, rewolucja – kiedy lud sięga po ostateczny argument przeciw władzy.
Nowoczesna demokracja jest produktem ubocznym konkurencji między partiami. I może się okazać, że bez nich nie będzie ani post-, ani żadnej innej demokracji.
Rozmowa z prof. Urszulą Jakubowską, psychologiem klinicznym i politycznym, o ideowości, ortodoksji, fundamentalizmie, fanatyzmie – skąd w ludziach takie postawy?
Technologie wolności – tak mówiono przed ćwierćwieczem o komputerach połączonych siecią teleinformatyczną, czyli o przyszłym internecie. Nowy sposób komunikowania miał zmienić świat w podobny sposób, jak pięćset lat wcześniej druk z ruchomą czcionką. I zmienia, choć konsekwencje tego procesu coraz bardziej niepokoją.
Antropocen to epoka, w której człowiek jest główną siłą kształtującą geoekosystem, i to w wymiarze planetarnym. Wynikają z tego daleko idące konsekwencje dla polityki i demokracji.
Jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi, nie zdradzając po drodze demokratycznych ideałów.
Rozmowa z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim o tym, jaka jest rola lidera w post-demokracji. I dlaczego Obama był w tym pierwszy.
Amerykańska demokracja – jeden z najbardziej udanych eksperymentów politycznych w historii świata – przechodzi właśnie swój najtrudniejszy test.
Brytyjski model demokracji uchodzi wciąż za wzorowy. Ale nieprzypadkowo to właśnie Brytyjczyk jest autorem pojęcia post-demokracja.
Niemiecka demokracja, oparta na kulturze sporu, odniosła spektakularny sukces po upadku za czasów III Rzeszy. Ale nawet ona ulega erozji.
Wśród Szwedów dominuje przekonanie, że post-demokracja nie jest jakąś jej nową wersją. Oznacza po prostu odchodzenie od zasad demokracji.
Latynoamerykańskie państwa, tak jak u swojego zarania, wciąż są rządzone odgórnie. I nie zmieniły tego kolejne zwycięstwa lewicy.
Demokracje są trochę jak ludzie – wiele z nich przeżywa kryzysy, ale tylko niektóre popełniają samobójstwa. Co je do tego popycha?
Czy człowiek Zachodu przestaje wierzyć w demokrację?
Obecny model demokracji stwarza możliwości dla tych, którzy potrafią kanalizować gniew i rozczarowanie. Może jest to więc powód, by myśleć o jego modernizacji.
Kiedy Dobre Miejsce okazuje się złym, czyli jak seriale opowiadają o kryzysie polityki i demokracji.
Miasta są dziś najważniejszymi akademiami demokracji. Bo w nich najłatwiej zauważyć drugiego człowieka.