Od momentu gdy w imię dobra ogółu zaczęto eksperymentować na ludzkim ciele za życia i kroić je po śmierci, nie ustawały debaty nad moralnym i etycznym wymiarem tego procederu.
Cóż to takiego bioetyka? Jaki charakter mają toczone w niej spory i czy można je rozstrzygnąć, stosując standardowe metody?
Spór o antykoncepcję to spór o kontrolę nad seksualnością. Kto powinien ją sprawować: człowiek sam czy władza – świecka lub duchowna?
Aktor Jerzy Zelnik stwierdził w TVN 24, że dzieci poczęte metodą in vitro „rodzą się chore i połamane”. Jaka jest natura prokreacji i status zarodków? Czy przysługują im takie prawa, jak ludziom? To oś sporów o in vitro.
Aborcja nie zawsze była tematem tak gorącym, jak dzisiaj. Ale spór toczy się nie tylko o to, czy płód jest osobą.
We współczesnym świecie także pojęcie płci stało się niejednoznaczne. A spór o gender jest jednym z najgorętszych frontów wojny kulturowej.
Rozmowa z prof. Jackiem Hołówką o tym, jak system ochrony zdrowia wpływa na wrażliwość etyczną lekarzy i pacjentów.
W dość powszechnym przekonaniu testowanie leków to hazard, często prowadzący do afer. A jaka jest prawda o badaniach klinicznych, w które angażowani są pacjenci?
To, czy właściwie działa klauzula sumienia, zależy od dobrej woli i zdrowego rozsądku. Ale czy to wystarczy?
Czy lekarz jest bogiem-ekspertem wydającym wyroki, czy też powinien być negocjatorem, który bierze pod uwagę obawy i uprzedzenia pacjenta?
Kłamstwo w medycynie może być wyrazem litości albo objawem konformizmu. Jak lekarze rozwiązują jeden z najtrudniejszych dylematów?
Rozmowa z prof. Januszem Heitzmanem o bioetycznych dylematach w psychiatrii i wyzwaniach, którym lekarz musi sprostać.
Mnożenie kodeksów etycznych w medycynie sprzyja zanikowi zwyczajnej moralności i uczciwości.
Podstawowym celem medycyny jest leczenie chorób i poprawa jakości życia pacjentów, ale nie bezrozumna walka ze śmiercią. Gdzie jest kres terapii podtrzymującej życie?
Poskromić nadmierny zapał terapeutyczny i odstąpić od agresywnego leczenia śmiertelnie chorych noworodków, czy ulegać prośbom rodziców, którzy chcą je ratować za wszelką cenę? Negocjowanie ich śmierci jest dopuszczalne moralnie.
Transplantologia to dziś jedna z najbardziej obiecujących dziedzin medycyny. I jedna z budzących najbardziej skrajne emocje.
Jakość debaty o eutanazji jest w Polsce fatalna. W istocie rzeczy zagadnienie to jest przemilczane, ponieważ wolimy udawać, że problem nie istnieje.
Jedni oczekują od nauki zwycięstwa człowieka nad śmiercią, drudzy wieszczą przyspieszenie zagłady ludzkości. Na fundamencie tych kontrowersji wyrósł spór bioetyków o ulepszanie gatunku ludzkiego, czyli o eugenikę.
Czy powinniśmy ingerować w DNA człowieka i poprawiać za pomocą inżynierii genetycznej to, co nie zawsze najlepiej zaprojektowała natura?
Wizje klonowania ludzi i zastosowania komórek macierzystych znajdują się od dawna w centrum zainteresowań bioetyków. Boimy się nieznanej przyszłości czy tylko własnej wyobraźni?
To już nie problem zbadać swój materiał genetyczny pod kątem cech mających wpływ na stan zdrowia. Ale komercjalizacja testów genetycznych przynosi wiele zagrożeń i wyzwań.
Pionierzy sztuki biologicznej rzeźbią w żywej tkance, manipulują DNA. Inspiruje ich pytanie: czym jest dziś żywy organizm i jakie jest miejsce człowieka wśród tych organizmów? A bioetycy mają kolejny orzech do zgryzienia.