Helix przyszła na świat w 1953 r. w Anglii. Śrubowato zwinięta wstęga, porównywana do giętkiej drabiny skręconej wzdłuż własnej osi, pozwoliła poznać całą materię życia. Podejrzeć, jak natura kształtuje świat.
Jak przez setki milionów lat rodziło się życie na Ziemi? Oto próba rozwikłania zagadki powstania informacji genetycznej.
Jak wygląda ewolucyjny przepis na człowieka i co decyduje o człowieczeństwie? Od najbliższych zwierzęcych kuzynów różni go tak niewiele!
Human Genome Project to jeden z najciekawszych projektów naukowych ostatnich lat. Co już wiemy o ludzkim genomie, a co jeszcze czeka na wyjaśnienie?
Rozmowa z prof. Piotrem Węgleńskim, biologiem i pionierem inżynierii genetycznej w Polsce.
Czy ludzka kultura jest rzeczywiście trzymana na krótkiej smyczy genów, jak to ujął ojciec socjobiologii Edward O. Wilson? Wydaje się, że spór o to, co rządzi człowiekiem: jego geny czy kultura – może nie mieć większego sensu.
Rozmowa z prof. Włodzimierzem Oniszczenką, o tym, na ile ludzkimi zachowaniami rządzi DNA.
Genetycy pomagają antropologom i archeologom śledzić skomplikowane dzieje naszego drzewa rodowego i rozwikływać tajemnice z przeszłości.
Genetycy twierdzą, że badanie DNA może nam wiele powiedzieć o przynależności kulturowej i narodowości.
W kryminalistyce badania genetyczne to dziś podstawa. Co ślady biologiczne mówią o miejscu zbrodni, ofierze i przestępcy?
(Prawie) wszystko, co chciałbyś wiedzieć o GMO, ale nie miałeś kogo zapytać.
Nie tylko kolor oczu i wzrost otrzymujemy w spadku po rodzicach. Większość nękających nas chorób ma również podłoże genetyczne.
Jak wyglądają geny ludzkich nowotworów? Jak to się dzieje, że wskutek nagromadzenia w nich mutacji dochodzi do tak straszliwej choroby?
Amerykańscy biolodzy opracowali metodę usuwania przyczyn niektórych chorób genetycznych z ludzkich komórek rozrodczych przed zapłodnieniem in vitro.
Rozmowa z prof. Marią M. Sąsiadek o tym, jak rozmawiać z pacjentami o rozpoznaniu choroby genetycznej
Nie tylko sekwencja DNA ma znaczenie dla funkcjonowania komórek. Istotna jest też aktywność genu w odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych. Jakie to ma znaczenie z punktu widzenia medycyny?
Nowe metody analizy materiału genetycznego mogą pomóc w wyjaśnieniu tajemnic wielu nieuleczalnych chorób. Oto nadzieje, jakie dają badania mikroRNA.
Stosując genetykę molekularną, przyspieszamy już dziś ewolucję do tego stopnia, że tworzymy organizmy do tej pory nieznane.
Pierwsze ludzkie zarodki sklonowano w 2013 r. Od czasu powołania do życia owcy Dolly to kolejny przełom w tej dziedzinie badań. Bać się wizji klonowania ludzi czy się cieszyć?
Wiara w to, że genetyka stworzy rewolucyjne metody leczenia, nie jest bezpodstawna. Choć na razie postęp w tej dziedzinie nie jest wcale oszałamiający.
Geny są podstawą działania nowoczesnego przemysłu biotechnologicznego, dlatego tak wiele emocji towarzyszy dyskusjom o ochronie prawnej genów. W czerwcu 2013 r. nastąpił w tej debacie przełom – Sąd Najwyższy USA wydał wyrok zabraniający patentowania genów wyizolowanych z materiału genetycznego człowieka.
Czy organizmy genetycznie zmodyfikowane można stworzyć we własnym domu? Domowe laboratoria dają wielkie możliwości, ale kto zajmie się weryfikacją tych odkryć? I jak ich właścicielom zapewnić nieograniczony dostęp do wiedzy?
Czy genetyka zniszczy sport? Korzystanie z możliwości dopingu genetycznego marzy się tak wielu sportowcom, że zastosowanie go w praktyce jest tylko kwestią czasu.
Zbadanie genetycznego podłoża chorób czy podatności na nie wymaga analizy niezwykle skomplikowanych zbiorów danych. Zajmuje się tym bioinformatyka. Polski naukowiec pracujący w USA dokonał przełomu w tej dziedzinie.
Czy ta niezwykle obiecująca dziedzina medycyny stanie się w rękach mistrzów od autopromocji maszynką do zarabiania pieniędzy?
Rozwój rynku prywatnych usług genetycznych jest zjawiskiem o janusowym obliczu – ma swoje zalety, ale niesie ze sobą także liczne zagrożenia.
Wiele krajów już dawno uregulowało prawnie zasady wykonywania testów genetycznych. Dlaczego w Polsce tak się do tej pory nie stało?