Wysoki kurs franka to najdotkliwszy skutek kryzysu strefy euro odczuwalny w Polsce. Skąd szwajcarska waluta czerpie swoją siłę i dlaczego nie tanieje?
Od trzech lat żyjemy w stanie niepewności. Gospodarki wpadają w recesję, premierzy padają jak muchy, ludzie wychodzą na ulice. Na czym polega kryzys i czy dotarł już do Polski?
Światową gospodarką przestała rządzić logika podaży i popytu, tylko ataki paniki i euforii, za którymi podążają olbrzymie fale kapitału. Kiedy wolny rynek zamienił się w pole golfowe dla spekulantów?
Bankructwo Lehman Brothers uruchomiło lawinę zdarzeń, której politykom do dziś nie udało się zatrzymać.
Amerykański kryzys finansowy niczego nas nie nauczył. Bankom pozwolono dalej spekulować, państwa zostały zepchnięte do defensywy, a ekonomistom zabrakło pomysłu na nowy ład gospodarczy.
Rezerwa Federalna ocaliła Amerykę przed Wielką Depresją, tworząc miliardy dolarów i pompując je w system finansowy. Czy po kryzysie czeka nas Wielka Inflacja?
Recesja w Europie kontrastuje z ożywieniem w Ameryce. Jest ono tu jednak wciąż anemiczne i niewiele trzeba, aby za cienką powłoką amerykańskiego optymizmu dostrzec poważne źródła słabości.
Rozmowa z Amity Shlaes, autorką „Zapomnianego człowieka”, bestsellerowej książki o Wielkiej Depresji, o porównaniach z obecnym kryzysem
Grecja w stanie bankructwa, Włochy na łasce spekulantów, Francja bez AAA. Na czym polega kryzys wspólnej waluty?
Kłopoty strefy euro zaczęły się w Grecji, ale dziś dotykają wszystkich peryferyjnych krajów unii walutowej. Dlaczego akurat one cierpią najbardziej i co łączy Greków, Portugalczyków i Irlandczyków?
Uwaga Europy skupia się na bankrutujących rządach, ale to krach europejskich banków stanowi największe zagrożenie dla światowej gospodarki. Czy strefie euro grozi coś gorszego niż Lehman Brothers?
Greccy politycy ponoszą winę za rozpętanie kryzysu zadłużeniowego w Europie. Ale to przywódcy strefy euro dopuścili do tego, by zagroził on wspólnej walucie. Dlaczego nie są w stanie się dogadać?
Rozmowa z Nourielem Roubinim, amerykańskim ekonomistą, o kłopotach gospodarczych strefy euro i możliwych środkach zaradczych
Analitycy uważają je za wyrocznię. Politycy zaklinają kolejnymi obietnicami. Oburzeni protestują przeciw ich wszechwładzy. Czym są rynki finansowe, które rządzą dzisiejszą gospodarką?
Kredyty, lokaty, konta osobiste, karty kredytowe, wpłaty, wypłaty, przelewy – każdy jest w stanie długo wyliczać, czym zajmują się banki. Ale jak one to robią?
Światowy wzrost gospodarczy zależy dziś od Chin i Indii. To one ciągnęły resztę globu, gdy Ameryka i Europa w 2009 r. wpadły w recesję. Czy w tym roku będzie podobnie?
Dzięki kryzysowi Międzynarodowy Fundusz Walutowy odzyskał dobre imię i pozycję rozgrywającego w światowej polityce gospodarczej. Jak działa instytucja, która ratuje rządy przed bankructwem?
Od dwóch lat Europejski Bank Centralny gasi pożary w całej strefie euro. Od roku politycy i ekonomiści apelują, by zaczął drukować pieniądze na wzór Rezerwy Federalnej. Ale czy to ocali unię walutową?
Rozmowa z Piotrem Kowalskim, prezesem agencji ratingowej Fitch Polska, o tym, jak się robi rating firm i państw, czy agencje mogą się mylić i czy można je oszukać
Nad Europą przetacza się druga fala kryzysu. Pierwsza Polskę ominęła, bo Polacy byli elastyczni i mieli szczęście. Tym razem nie będzie tak łatwo. Co zrobić, by pozostać tzw. zieloną wyspą?
Niemal wszystkie państwa świata żyją na kredyt, a większość wydaje więcej, niż zarabia. W strefie euro ten nawyk doprowadził do kryzysu zadłużeniowego. Jak pożycza Polska i czy grozi jej niewypłacalność?
Rozmowa z Markiem Belką, prezesem NBP, o tym, w jakiej naprawdę kondycji jest Polska na tle regionu, Europy i świata
Jest jesień 2008 r. W Londynie tysiące niedawnych krezusów z sektora bankowego, średnia wieku ok. 28 lat, straciło właśnie pracę, wielotysięczne zarobki, snobistyczny styl życia i reputację. Zaczynają sprzątać po nich syndycy masy upadłościowej, średnia wieku ok. 28 lat. Oto zapis na żywo z pierwszych dni kryzysu.
Seryjni stażyści, pracownicy tymczasowi, młodzi bezrobotni. Kryzys zrodził w Europie nową klasę społeczną bez perspektyw na dobrobyt i awans. Istnieje także w Polsce i ma już swoją nazwę: prekariat.
Anarchiści i bezrobotni, studenci i bankruci, młodzi i starzy – na całym świecie tłumy ludzi demonstrowały w 2011 r. przeciwko cięciom budżetowym i wszechwładzy pieniądza. Co wyniknie z tego oburzenia?
Bernard Madoff okradł tysiące ludzi, Warren Buffett uratował wielkie firmy przed bankructwem. Bogacze zyskali w kryzysie dwuznaczną sławę. Także dlatego, że po drodze dalej się bogacili.
Rozmowa z Naomi Klein o wielkim kryzysie, toksycznych korporacjach, światowym spisku neoliberałów i kapitalizmie katastroficznym
Wokół niego zrodził się kapitalizm, jego dążenia napędzały współczesną gospodarkę, jego potrzeby uzasadniały nieograniczoną konsumpcję. Czy kryzys zabił homo economicus?
Turbulencje ostatnich lat kosztowały świat nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale także sporo utrwalonych pojęć i idei. Pewność, eksperci, neoliberalizm, Konsens Waszyngtoński – co jeszcze zabrał nam kryzys?
Rozmowa z Robertem J. Shillerem, amerykańskim psychoekonomistą, o emocji w gospodarce
Nicolas Sarkozy straszy rozpadem Unii Europejskiej, Angela Merkel ostrzega przed upadkiem strefy euro, Jacek Rostowski boi się wojny w Europie. Czy kryzys może ją przynieść i jak mogłaby ona wyglądać?
To zbyt piękny kryzys, by go zmarnować. Rzeczywiście, trudno o silniejszą zachętę do poprawiania świata niż groźba katastrofy. By jej uniknąć, potrzebny jest jednak gruntowny remont kapitalizmu, gigantycznego silnika poruszającego światową gospodarkę.
Rozmowa z Richardem Floridą, wpływowym amerykańskim intelektualistą, twórcą pojęcia klasy kreatywnej