Wrak płynie wspak, czyli drugie życie statków. Nie muszą kończyć na złomie
Muzeum na wodzie? Pływające biuro? Uczelnia w porcie? A może klub swingersów? Nie każdy stary statek musi kończyć życie w stoczni złomowej.
Muzeum na wodzie? Pływające biuro? Uczelnia w porcie? A może klub swingersów? Nie każdy stary statek musi kończyć życie w stoczni złomowej.
Marian Turski tworzył redakcję „Polityki” od zarania, współtworzył Muzeum Polin, przemawiał na najważniejszych forach. Był wielki, ale skromny. Nie do zapomnienia i nie do zastąpienia.
Przypominamy, jak wyglądały przygotowania do niezwykłych obchodów 90-lecia Mariana Turskiego. Miało być dyskretnie, tak by go nie spłoszyć. Nie było wątpliwości, że będzie partnerem trudnym, bo jest dociekliwy, interesuje się wszystkim i ma perfekcyjną pamięć.
Marian Turski, nowy szef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, kierownik działu historii „Polityki” od 63 lat, w 95. rocznicę urodzin opowiedział o dzieciństwie, rodzinie, życiu po traumie i ciągle aktualnych przestrogach, które niesie Zagłada.
Wśród obiektów wytypowanych przez słynny magazyn „Dezeen” znalazły się m.in. najwyższy drapacz chmur, skocznia narciarska oraz... szkoła podstawowa.
Paszporty POLITYKI wręczyliśmy już po raz 32. w siedmiu kategoriach, przyznaliśmy też dwie specjalne nagrody. Tytuł Kreatora Kultury otrzymał legendarny reżyser Marek Koterski. Nagrodę od czytelników odebrała Sandra Drzymalska. Paszportowe kategorie są lekko odświeżone, za to zwycięskie grono niezmiennie genialne.
Nowy rok upłynie pod znakiem otwarć nowoczesnych muzealnych gmachów. Niektóre z nich na dobre mogą zmienić oblicza całych miast.
Nie ma śmietników w zalanych miastach – popłynęły. Te miejsca są, z konieczności, jak wyjęte spod obyczaju. Jak żyło się w nich kiedyś, opowiadają artefakty z wysypisk popowodziowych.
W niedzielę 20 października wręczyliśmy stypendia i nagrody finałowe kolejnym 15 osobom. 24. edycję programu zamykamy kwotą blisko 7 mln 138 tys. zł, przekazanych w ręce 392 utalentowanych młodych naukowców.
Lecą przez okna na bruk niesprzedawalne towary, wzdęte panele podłogowe, szafy, krzesła i kontuary.
Każdy z autorów patrzył na łódzkie getto w inny sposób; miał dostęp do różnych jego części i różnych sfer życia jego mieszkańców. Często widać, że były to zdjęcia inscenizowane.
W Gdańsku powróciły plany budowy Metropolitalnej Opery Bałtyckiej. Miasto chciałoby powtórzyć sukces znany m.in. ze skandynawskich stolic.
Musiało upłynąć wiele lat, żeby Polacy zaczęli tęsknić do rowerów Bałtyk czy Wigry 3. Krócej się nie dało, na przeszkodzie stały wspomnienia. Rodzimy przemysł rowerowy nie rozpieszczał klientów.
Sebastian Kawa, przelatując nad K2, udowodnił, że jest królem szybownictwa. Królem bez królestwa, bo polskie szybownictwo złote czasy ma już za sobą. Choć fanatyków jeszcze trochę zostało.
Wielkopolska jeszcze kilkanaście lat temu uchodziła za zagłębie produkcji bryczek i powozów. To fach trudny, żmudny i niestety ginący. Przetrwali ci, którzy podnieśli to rzemiosło do rangi sztuki.
Mieszkańcy nadmorskich obszarów już nie chcą tego, co kilka lat temu postrzegali jako szansę. Czyli – wielkich inwestycji. Czy nie za późno się ocknęli? Ich obawy mają podtekst nie tylko ekonomiczny.
Nagroda dla parku Akcji „Burza” to w trzynastoletniej historii naszego wyróżnienia budujący precedens. Ale wszystkim finalistom należy się najwyższe uznanie.
Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.
Centra handlowe, sklepy, muzea, urzędy miasta, nawet sanepid. Coraz więcej lokali i instytucji można odwiedzać ze zwierzętami.
W najbliższych miesiącach otworzy się kilka długo wyczekiwanych gmachów. Bohaterami nowych muzeów będą m.in. sztuczna inteligencja, sztuka nordycka i Szekspir.