Lepiej razem czy osobno? Wnioski z polskiego lockdownu
Gdy w połowie maja Polacy zdjęli coraz bardziej niedbale noszone maseczki i zebrali się pierwsi weselnicy, rozpoczęło się dezorientujące pandemiczne interludium.
Gdy w połowie maja Polacy zdjęli coraz bardziej niedbale noszone maseczki i zebrali się pierwsi weselnicy, rozpoczęło się dezorientujące pandemiczne interludium.
Pandemia wybuchła dekadę po kryzysie finansowym i po dekadach wzrostu nierówności. Choć powtarzano, że epidemie są „wielkim zrównywaczem”, dość szybko okazało się, że ta zasada nie obowiązuje.
Trzydziesta rocznica pierwszych wyborów do rad gminy miała być okazją do wielkiej fety polskiej samorządności. Pandemia utrudniła świętowanie, a kampania prezydencka wypchnęła samorządowców na pierwszą linię politycznego frontu.
Na pewno wypełnimy wszystkie wytyczne GIS, na co mam nadzieję otrzymamy odpowiednie środki, bo będzie to kosztowne. Musimy jednak pamiętać, że w całej Polsce mówimy wyłącznie o znaczącym zminimalizowaniu groźby zarażenia, bo takiego ryzyka wyeliminować całkowicie się nie da – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Ogłosiliśmy niedawno w Szczecinie akcję "Cała Polska. Na wybory!". Działamy wedle idei 'niech łączy nas to, że idziemy na wybory, a nie dzieli to na kogo chcemy głosować' – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Nasz pierwszy sukces to trzy razy więcej zebranych podpisów poparcia w województwie niż na poprzednią kandydatkę i to w o wiele krótszym czasie – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Odmówiłem przekazania list wyborców Poczcie Polskiej. Nie byłem gotów do przeprowadzenia wyborów 10 maja, podobnie jak nikt inny nie był. Dlatego się nie odbyły – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Rafał Trzaskowski ma doświadczenie samorządowe. Głęboko wierzę w to, że jeżeli będzie prezydentem, to będzie wpływał na poprawę finansowych warunków funkcjonujących samorządów – mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.
Państwo narodowe trzyma się mocno jako podstawowa rama dla organizacji życia społeczeństw. Doświadczenie pandemii pokazuje jednak, że musi podzielić się tą suwerennością.
Od trzech miesięcy trwają porównania skuteczności państw o różnych ustrojach w walce z koronawirusem, ale też odporności samych ustrojów na pandemię.
Zaufanie to towar deficytowy. Nie ufamy sobie nawzajem i instytucjom władzy publicznej. Z pewnym wyjątkiem: samorządem lokalnym. W ciągu 30 lat od pierwszych wolnych wyborów lokalnych w Polsce dokonała się rewolucja.
Kryzys wywołany przez epidemię Covid-19 to wielki test dla społeczeństwa, a dla badaczy niespotykana okazja obserwowania indywidualnych i zbiorowych zachowań w sytuacjach ekstremalnych. Rozmawialiśmy o tym z psycholożką społeczną Krystyną Skarżyńską.
Burmistrzowie światowych metropolii ogłosili zasady, zgodnie z którymi będą rozwijać swoje miasta. Stawką jest wyjście z kryzysu, ale także bezpieczna przyszłość dla wszystkich.
Zamknięte teatry, kina, odwołane festiwale. Covid-19 z dnia na dzień zamroził życie kulturalne, spychając je do przestrzeni prywatnych, internetu i mediów elektronicznych. Kultura z kryzysem sobie poradzi, co jednak z instytucjami, organizacjami i ludźmi pozbawionymi nagle środków do życia?
Zaczęło się odmrażanie kraju. Rząd działa zgodnie ze sprawdzoną metodą: wydaje dyspozycje, odpowiedzialnością obciążając samorządy. Żeby nie było zbyt łatwo, pogrąża kraj w chaosie, angażując wszystkich w spór o wybory.
Nikt nie wie, jaki będzie społeczny bilans kryzysu, ale nie oznacza on tylko zagrożenia – uważa prof. Bogdan de Barbaro. Zapraszamy na kolejne debaty z cyklu „Próba. Polska w czasie epidemii”.
Szczyt epidemii w Polsce ciągle przed nami, chorują i umierają kolejne osoby. Mimo narastającego kryzysu Jarosław Kaczyński uparł się, by przeprowadzić 10 maja wybory prezydenckie.
O Polsce w czasie próby rozmawiamy z wybitnymi przedstawicielami życia publicznego w cyklu dyskusji online zorganizowanych przez Fundację im. Stefana Batorego i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pod patronatem „Polityki”.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar był pierwszym gościem cyklu „Próba. Polska w czasie epidemii”.
Nikt nie był przygotowany na pandemię. Kryzys okazał się testem sprawności państwa, ale w jeszcze większym stopniu kondycji społeczeństwa. Zewsząd płyną sygnały nadziei: potrafimy pomagać słabszym, organizować się i być społeczeństwem zdolnym do solidarności. Solidarności w praktyce, bez świątecznego patosu.
Pora się obudzić! – dorośli uparcie nawołują młodych do obywatelskiej aktywności. Nie zauważając, że młodzi już wstali.
Tym, czym opera mydlana w filmie, tym hotel Czarny Kot w pejzażu Warszawy. Wynaturzeniem formy. Na szczęście każdy serial kiedyś się kończy. Także ten.
Ulicami polskich miast przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Patrzymy Wam na ręce!” – skandowali uczniowie do polityków. „Złodzieje, oddajcie nam nadzieję” – do wszystkich dorosłych. I jeszcze: „Nie będzie małych piesków na martwej planecie”.
22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego okresu.
5533 ha terenów zielonych, 50 dużych parków, 18 parków kieszonkowych i kolejne 7 w przygotowaniu, plan posadzenia dodatkowych 7 milionów drzew przez najbliższe 20 lat - Kraków konsekwentnie realizuje przedsięwzięcia, które sprawiają że miasto nie tylko staje się coraz bardziej ekologiczne, ale także - dosłownie - coraz bardziej zielone.
Baseny, zjeżdżalnie, rozbudowana strefa wellness i SPA oraz centrum edukacyjne mają zagwarantować w Szczecinie rozrywkę i odpoczynek na najwyższym światowym poziomie.
Marką „Zrobione w Szczecinie” mogą pochwalić się już m.in.: producent nowoczesnych narzędzi nawigacyjnych dla statków i właściciele firmy prowadzącej zajęcia z programowania dla przedszkolaków. Kto następny?
Znamy fotografów, zwycięzców konkursu SzczecinLOVE. Wyłonili ich mieszkańcy i profesjonalne jury.
Już działa Pogotowie Zimowe. Mieszkańcy wiedzą, gdzie zadzwonić, by służby mogły sprawnie pomóc osobom bezdomnym.
Dobra praca dla mieszkańców i dobrze chronione środowisko naturalne. O to, i o wiele więcej, szczególnie dbają teraz władze Warszawy.
Stolica Pomorza Zachodniego, jako pierwsze z polskich miast, zdecydowała się udzielić finansowego wsparcia mieszkańcom opiekującym się starszymi, bardzo chorymi osobami.
Jesteśmy świadkami globalnego powstania klimatycznego. Młodzieżowa mobilizacja w walce z kryzysem wymaga międzypokoleniowej solidarności.
Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony zapowiedział współpracę z władzami Warszawy, Bratysławy i Pragi, by wspólnie przeciwstawiać się zapędom populistycznych rządów i bronić demokratycznych wartości.
Wchodzisz do kawiarni, rozglądasz się: wszystkie stoliki takie same, jednoosobowe. Siadasz przy jednym, podchodzi kelner i prosi o nieużywanie smartfona – masz czas dla siebie. Możesz zanurzyć się w myślach, poczytać, przejrzeć czasopismo. Teraz obiad będzie dla ciebie i tylko dla ciebie, bo jesteś w wyjątkowym miejscu – w pierwszej na świecie jednoosobowej kawiarni EENMAAL w Amsterdamie.
Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim wraca smog. Czy musi on być częścią polskiego losu? Kraków i inne miasta pokazują, że nie.
Awaria w warszawskiej oczyszczalni Czajka natychmiast zmieniła się w spór polityczny o to, kto lepiej może sobie poradzić z tego typu trudnościami: rząd czy samorząd? Spór symptomatyczny – element otwartej walki władzy centralnej z lokalną.
O tym, czy przyszłością ziemi są rolnicze miasta i o tym, dlaczego marchew samodzielnie wyrwana z ziemi jest lepsza.
Dowiózłszy nas na pl. Zbawiciela, taksówkarz gładzi łysą głowę. – Życzę, żeby te wszystkie wasze postulaty marzeniowe się wam spełniły – żegna się. Napiwek. Trzask drzwi. Jesteśmy.
Od 1 września obowiązuje w Krakowie całkowity zakaz używania paliw stałych do ogrzewania. „Polityka” zorganizowała tam debatę antysmogową.
Wiele osób zaskakuje informacja, że Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Lasy, parki i stawy stanowią prawie połowę powierzchni stolicy województwa śląskiego.
Chaos w szkołach spowodowany przez zmianę systemu edukacji wywołał nieoczekiwany skutek – wyraźne poruszenie wśród rodziców i uczniów. Zachęcamy do obejrzenia debaty z samorządowcami poświęconej w całości tej tematyce.
Na pełne energii i zmieniające miasto kobiety, na aktywistki i na feministki, można głosować w internecie do niedzieli, 6 października.
Coraz bardziej technologicznie zaawansowane stalowe ostrokoły, szczelne betonowe mury, kilometry siatki, gabiony wypełnione kamieniami – zapory bez mała przeciwczołgowe. Polak indywidualnie i zbiorowo oddziela się od innych Polaków i przed nimi zabezpiecza. Wydawało się, że ta choroba sama minie, a jeszcze bardziej się nasila.
Każdy ma pod powiekami swój obraz Warmii i Mazur złożony z ulubionych zakątków tej krainy i własnej wrażliwości historycznej.
O ile budowa drugiej linii podziemnej kolejki w Warszawie przebiega dość sprawnie, o tyle dalsze inwestycje są już mocno niepewne. Nie tylko z powodu braku pieniędzy.
Kto nie będzie mógł uczestniczyć na miejscu, ten będzie mógł oglądać transmisję na Facebooku!
Rozmowa z dr Iloną Matysiak o młodych powracających na wieś po studiach.
Rozmowa z historyczką dr Eweliną Szpak o powojennej wsi polskiej i ówczesnym chłopskim podejściu do zdrowia i higieny.
Często gdy wchodziłem do środka, widziałem krzyżyki na półkach, jakby ustawione w chwili ostatniego namaszczenia – opowiada Maciej Sobczyk, fotograf i autor projektu „Chałupnik”, w ramach którego przez trzy lata dokumentował opuszczone domy w Wielkopolsce.
Na ogół są potomkami osadników rzuconych na Dolny Śląsk skądś ze Wschodu, czasem przyjechali całkiem niedawno. Pierwsi, którzy odważyli się odkrywać niemiecką przeszłość swoich Grabiszyc, Chromca, Kopańca. Że przed nimi byli tu Niemcy, to po prostu fakt – mówią. Nie jest ani dobry, ani zły.
Jakie będą skutki społeczne zmian w systemie edukacji? Urząd m. st. Warszawy i tygodnik „Polityka” zapraszają do obejrzenia debaty samorządowców.
Trzeba w końcu wydzielić Warszawę i okolice z Mazowsza – stwierdził Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Siedlcach. Partia nie po raz pierwszy odgrzewa tego kotleta, najwyraźniej przekonana o jego trwałej świeżości.
Zgodnie z planem 31 sierpnia, w rocznicę Porozumień sierpniowych samorządowcy przedstawili w Gdańsku 21 tez przedstawiających wizję Polski samorządnej. Liczą, że staną się one tematem przedwyborczej debaty politycznej i zapowiadają, że nie czekając na jej efekty już pracują nad projektami ustaw, którymi powinien zająć się przyszły parlament.