William McKinley. Jego imię Trump chce przywrócić najwyższej górze Ameryki
Był 25. prezydentem USA z ramienia Partii Republikańskiej (1897–1901). Nazywany najbardziej wojowniczym przywódcą Ameryki od czasów Abrahama Lincolna.
Był 25. prezydentem USA z ramienia Partii Republikańskiej (1897–1901). Nazywany najbardziej wojowniczym przywódcą Ameryki od czasów Abrahama Lincolna.
Polska śledzi losy majątku Zygmunta Solorza, Anglia – spory spadkobierców miliardera Mohameda Al-Fayeda. Bogaci od dawna mieli różne pomysły na zabezpieczanie swoich fortun, a sukcesorzy – na walkę o nie.
Od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau minęło 80 lat. Przed pięcioma laty w poruszającym przemówieniu Marian Turski, oświęcimiak, nasz redakcyjny kolega, przestrzegał: „Nie bądźcie obojętni” na kłamstwa, dyskryminację, mowę nienawiści. „Bo na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Ale warto sobie przypomnieć, jak różnie przez te 80 lat odczytywana była lekcja Auschwitz.
Willa byłego komendanta obozu KL Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa została kupiona przez amerykańską organizację pozarządową Counter Extremism Project i za kilka dni będzie otwarta dla zwiedzających.
Kim byli pierwsi chrześcijanie, jak głosili Dobrą Nowinę, czym się zajmowali, czy wśród duchownych były też kobiety i dlaczego odsunięto je od ołtarza? Czy to prawda, że rzymianie chrześcijan masowo rzucali lwom na pożarcie, więc musieli potajemnie spotykać się w katakumbach?
Takich Niemiec chciała Europa – bardziej z Wenus niż Marsa. Ale demontaż patriarchalnych norm przebiegał tu szczególnie drastycznie.
Polacy, którzy w latach 20. XX w. wyjechali za pracą do Francji, żyli na granicy dwóch światów – idealizowanej ojczyzny i obcej codzienności. Dlaczego ich powroty były trudniejsze, niż się wydaje, i co sprawiło, że przez lata uznawano ich za „innych”?
Ulubiony historyk prezydenta Macrona, kochający Republikę, ale zafascynowany autorytaryzmem Marc Bloch, spocznie w Panteonie. To mauzoleum dawno nie witało kogoś tak współczesnego.
W 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy podobnie jak w średniowieczu. Aż do XX w. czas wytchnienia zależał od decyzji Kościoła i należało go przeznaczyć na obowiązki religijne. Świecki i prywatny czas wolny to świeży wynalazek.
Czym żyła w 2024 r. światowa historia? Oto przegląd wybranych przez nas nagrodzonych publikacji.
Były prezydent USA Jimmy Carter zmarł 29 grudnia, mając 100 lat. Amerykanie dawno mu wybaczyli kompromitującą tajną operację w Iranie, przez którą przegrał wybory. I nauczyli się go doceniać.
Dlaczego życie osób LGBT+ w PRL było mniej ukryte, niż mogłoby się wydawać? O codzienności osób nieheteronormatywnych w Polsce Ludowej Marcin Zaremba rozmawia z dr. Jędrzejem Bursztą i prof. Agnieszką Kościańską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Podobno najbardziej uwodzicielski jest zapach władzy. Ale czy władza, rewolucje albo wielkie przemiany społeczne mogą mieć swój własny zapach?
Gdyby Polska miała w średniowieczu stronę na Facebooku, w 1025 r. zmieniłaby status z księstwa na królestwo. Wszystko dzięki ambitnemu Bolesławowi Chrobremu. Niemieccy kronikarze nie daliby lajków.
Dlaczego Polska nie powstała 14 kwietnia 966 r., Mieszko z zapałem handlował ludźmi, a granice jego kraju, które pokazujemy na mapach, są umowne? To wszystko tłumaczy archeolog prof. Przemysław Urbańczyk w rozmowie z Agnieszką Krzemińską.
Zapachy kształtują nasze doświadczenie świata, ale jak badać je w historii? O panoramie woni Polski Ludowej i ich kulturowym znaczeniu Marcin Zaremba rozmawia z prof. Błażejem Brzostkiem.
Dlaczego wspólne gotowanie i biesiadowanie łączy? O historii jedzenia i dziejach rozwoju człowieka Agnieszka Krzemińska rozmawia z dr. Piotrem Kołodziejczykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O budyniu z kapusty, torcie z fasoli i kawie z żołędzi opowiada Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki „Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania”.
Rzym był oligarchią. A cesarze mogą się dziś kojarzyć z figurą Donalda Trumpa – opowiada brytyjska klasycystka prof. Mary Beard.
Ostatnia reduta męskości, czyli o historii toalet dla prawdziwych dżentelmenów. Bezpruderyjnie.
Czytamy i recenzujemy książki: „Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat” Islama Issy, „Łódź. Ziemia wymyślona” Błażeja Ciarkowskiego oraz „Wenecja: Od Marco Polo do Casanovy” Paula Stratherna.
W 1944 r. Polacy uciekli zza obozowych drutów, a całą brawurową akcję przygotowali Francuzi współpracujący z ruchem oporu oraz ksiądz miejscowej parafii. Ukrywali uciekinierów przez sto dni. Nikt nie doniósł Niemcom.
Właśnie zakończył się jeden z najbardziej burzliwych romansów w historii zachodniej cywilizacji – Brytyjczycy rozwiedli się z węglem.
Dla Ukraińców historia stała się jednym z frontów w trwającej wojnie przeciwko rosyjskiej agresji. Zyskuje na tym I Rzeczpospolita odkrywana jako wspólny projekt tworzących ją narodów.
Od 80 lat jego nazwisko jest symbolem niewybaczalnej zdrady. Vidkun Quisling zdradził Norwegię, choć sam twierdził, że ją ratuje.
Czytamy i recenzujemy książki: „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” Karoliny Ćwiek-Rogalskiej, „Kto pisze naszą historię?” Andrzeja Nowaka oraz „Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperiów 1931–1945” Richarda Overy’ego.
Kto był w Polsce kolaborantem? Na to i na inne pytania odpowiada w rozmowie z Marcinem Zarembą prof. Piotr Majewski, autor książki „Brzydkie słowo na k. Rzecz o kolaboracji”.
Ci, którym obce były zasady rozwiniętej europejskiej cywilizacji, zawsze budzili sprzeczne uczucia – pogardy, obcości, ale i fascynacji.
Syn Stalina był przetrzymywany przez Niemców w obozie w Boguszach-Prostkach, dziś znajdujących się w województwie warmińsko-mazurskim.
Mija 20 lat od czasu, gdy Ukraińcy wyszli na kijowski plac Niepodległości w proteście przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. 22 listopada 2004 r. rozpoczęła się pomarańczowa rewolucja.