Żyjmy Lepiej

Morze w domu

Jakie piękne akwarium! Czyli jak urządzić morze w domu

„Zasada „im większe akwarium, tym lepiej” dotyczy zarówno akwariów morskich, jak i słodkowodnych.” „Zasada „im większe akwarium, tym lepiej” dotyczy zarówno akwariów morskich, jak i słodkowodnych.” Getty Images
Grzegorz Czarnecki o tym, jaką radość może dać akwarium słonowodne, jeśli tylko umie się je prowadzić.
Grzegorz Czarnecki jest pracownikiem sekcji akwarium w warszawskim zoo.Tadeusz Późniak/Polityka Grzegorz Czarnecki jest pracownikiem sekcji akwarium w warszawskim zoo.

TERESA OLSZAK: – Czy ryby słonowodne w domowym akwarium to hobby tylko dla wytrawnych akwarystów?
GRZEGORZ CZARNECKI: – Akwarystyka w Polsce jest dosyć mocno rozwinięta. Chętnie hodujemy ryby w domach. Niewątpliwie stanowią one alternatywę dla wszelkich alergików, którzy nie mogą mieć innych zwierząt. Na akwarium słonowodne też decyduje się więc całkiem spora grupa osób. Ale niewątpliwie jest ono o wiele trudniejsze w utrzymaniu niż słodkowodne. Pod każdym względem. Przede wszystkim wymaga specjalistycznego sprzętu, a co za tym idzie – koszty z nim związane są dużo większe. Trzeba w nie także włożyć o wiele więcej pracy.

Jest ono jednak pociągające ze względu na olbrzymią różnorodność bezkręgowców i ryb oraz ich przepiękne barwy i często fantastyczne kształty. Fascynujące jest odkrywanie skomplikowanych zależności pomiędzy mieszkańcami akwarium. Zakładając akwarium słodkowodne, dobiera się mieszkańców tak, aby sobie nie szkodzili. W akwarium morskim trzeba dodatkowo poszukać takich powiązań międzygatunkowych, które ułatwią hodowlę, a często w ogóle ją umożliwią. Dobrym przykładem jest tutaj wargatek sanitarnik (Labroides dymidiatus). Podstawą jego jadłospisu są pasożyty zbierane ze skóry i skrzeli innych ryb oraz obluzowane łuski i śluz. Aby długo i szczęśliwe żył w naszym akwarium, niezbędne jest dla niego odpowiednio liczne towarzystwo ryb. Nie każda ryba jednak się nadaje, aby zapewnić byt wargatkowi sanitarnikowi. Jego towarzyszami muszą być ryby odpowiednio duże, z rodzajów i gatunków spełniających jego specyficzne wymagania pokarmowe. I tak np. pokolce (Acanthuridae), mimo że są wystarczająco duże, nie wydzielają wystarczającej ilości śluzu. Są więc kiepskim towarzystwem dla sympatycznego „doktorka”.

Żyjmy lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Jak ptak z gryzoniem; s. 144
Oryginalny tytuł tekstu: "Morze w domu"
Reklama