Znani i lubiani w kulturze. Seriale
Szarik, Alex, Rademenes. Kultowe serialowe czworonogi (i nie tylko)
Szarik, „Czterej pancerni i pies”
Owczarek niemiecki, załogant czołgu Rudy 102, wpisany do stanu brygady, z prawem do własnej porcji jedzenia. W pierwszym odcinku serialu Janusza Przymanowskiego (1966–70) dostaje go Janek Kos (Janusz Gajos). Obaj stracili matki, więc szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Szczeniak jest kuleczką (ros. szarik) futra. Dorasta na szlaku bojowym do Berlina. Tropi, przenosi meldunki przez linię frontu, rozkłada ładunki. A także pociesza i rozśmiesza towarzyszy. Grały go trzy psy. Spokojnego Trymera w scenach wymagających energii zastępowały po charakteryzacji Spik i Atak. Dziś Trymer stoi wypchany w jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach.
Cywil, „Przygody psa Cywila”
Kolejny owczarek niemiecki, który zawojował polską telewizję (1971 r.), służył w Milicji Obywatelskiej. Jako siódme szczenię z miotu nie miał szans na służbę (stąd imię Cywil), ale dzięki własnemu uporowi i odwadze oraz pomocy uroczego sierżanta Walczaka stał się chlubą milicji i ulubieńcem widzów. „To był film dla ludzi. Niestety występowałem w nieszczęsnym mundurze, ale wcześniej dogadałem się z reżyserem, że będę grał człowieka, a nie milicjanta” – tłumaczył grający Walczaka Krzysztof Litwin. Cywil za człowieczeństwo opiekuna odwzajemniał się, tropiąc bandytów, chroniąc dzieci przed wybuchem niewypału, a nawet skacząc ze spadochronem. A przede wszystkim przyjaźnią.
Alex, „Komisarz Alex”
Najnowszy polski serialowy owczarek niemiecki w mundurze, tym razem policyjnym. Akcja nadawanej przez TVP1 od od 2004 r. rodzimej wersji niemieckowłoskiej produkcji „Komisarz Rex” dzieje się w Łodzi, Alex tropi zbrodniarzy, pomaga ofiarom (potrafi nawet odwieść od samobójstwa) w mieście i okolicach.