Żyjmy Lepiej

Nastawianie do nastawiania

Chiropraktyk nastawi kręgosłup

Doctor of Chiropractic Łukasz Matusiewicz Doctor of Chiropractic Łukasz Matusiewicz Katarzyna Piskor / materiały prasowe
Łukasz Matusiewicz o tym, co kręgosłup ma wspólnego z zębami, dlaczego w Polsce chiropraktycy nie budzą zaufania i po co przychodzić do nich z niemowlętami.

TERESA OLSZAK: – Chiropraktyka nie jest w Polsce powszechnie znana. Zacznijmy więc od podstaw.
ŁUKASZ MATUSIEWICZ: – Nazwa pochodzi z greki i oznacza „robione rękami”. Metoda powstała w USA w XIX w., a jej prekursorem był Kanadyjczyk Daniel Dawid Palmer. Zalicza się ona do największej, a także najbardziej uregulowanej prawnie dziedziny medycyny komplementarnej i alternatywnej. Po medycynie i stomatologii jest trzecią co do wielkości profesją opieki zdrowotnej w wielu krajach. I jest jedną z metod leczenia kręgosłupa.

W jakich stanach?
Kiedy np. dochodzi do subluksacji, czyli nieprawidłowego umiejscowienia kręgów, co powoduje zakłócenia lub blokady w układzie nerwowym. Doktorzy chiropraktyki specjalizują się w lokalizowaniu tych nieprawidłowości, w czym wspomagają się odpowiednimi testami i badaniami. A następnie optymalizują funkcje systemu nerwowego poprzez użycie odpowiednich technik na kręgosłupie, bez stosowania leków czy operacji.

Czyli zajmują się nastawianiem kręgosłupa?
Tak. Dzięki temu działaniu subluksacje zmniejszają się lub całkowicie ustępują. W rezultacie poprawia się przewodzenie informacji z mózgu do całego organizmu za pomocą rdzenia kręgowego. W pełni już funkcjonujące nerwy doprowadzają informacje do wszystkich organów i komórek, uruchamiając tym samym w ciele człowieka procesy samoleczenia.

Tej terapii towarzyszą nieprzyjemne trzaski, które – jak sądzi wiele osób – powodują ból.
Te dźwięki, poza tym, że są niekomfortowe, nie niosą za sobą reakcji bólowej. Ewentualna tkliwość w miejscu nastawiania może być spowodowana nadwrażliwością bólową podrażnionego stawu. Słyszalne strzelanie w stawie jest wynikiem większego niż zwykle naciągnięcia torebki stawowej i wydzielania się gazów, takich jak dwutlenek węgla czy azot.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się leczyć; s. 160
Oryginalny tytuł tekstu: "Nastawianie do nastawiania"
Reklama