Żyjmy Lepiej

Nie taki stół straszny

Gdy musi wkroczyć ortopeda

Dr n. med. Piotr Syrówka Dr n. med. Piotr Syrówka Tadeusz Późniak / Polityka
Dr n. med. Piotr Syrówka o tym, co słyszy i widzi ortopeda, jak groźna dla kręgosłupa może być grypa i dlaczego operacja to nie wszystko.

PAWEŁ WALEWSKI: – Kiedy pacjent z bólem kręgosłupa powinien się zgłosić do ortopedy?
PIOTR SYRÓWKA: – Wbrew pozorom niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Bo żeby czegoś nie zaniedbać, potrzebne jest pewne wyczucie sytuacji. Jeśli problem dotyczy osoby młodej, to w zasadzie każde pojawienie się dolegliwości w kręgosłupie powinno być skonsultowane przez ortopedę. Zdarzają się wady wrodzone, które warto rozpoznać jak najwcześniej. Zdarzają się też, niestety, pierwotne lub wtórne zmiany nowotworowe. Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji ortopedycznej są również oczywiście urazy i wypadki, zwłaszcza kiedy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe. Przy czym większość pacjentów przy ostrych bólach wybiera neurologa, a do ortopedy zgłasza się z powodu kłopotów przewlekłych.

Pierwszym pana krokiem jest wysłuchanie pacjenta?
Tak. I tu najważniejsze jest to, żeby pacjent opisał swój ból: kiedy się pojawił, czy jest stały, w jakich sytuacjach się nasila, czy uniemożliwia funkcjonowanie.

Chorzy potrafią to zrobić obiektywnie?
Nie zawsze. Niektórzy niewielki, kilkuminutowy dyskomfort w obrębie kręgosłupa wyolbrzymiają i interpretują jak bardzo poważną chorobę, a więc próbują wymusić intensywne leczenie. A ono jest rzadko potrzebne. Na przykład zmiany zwyrodnieniowe kręgów są plagą współczesności i pojawiają się praktycznie u każdej osoby po 50. roku życia i u młodszych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. W tego typu ostrym stanie wystarczy przyjąć leki przeciwbólowe i odciążyć część ciała, która boli, a następnie nie dopuszczać do pojawienia się lub pogłębienia zmian. Większość pacjentów ufa lekarzowi, który podczas badania ustala punkty wyjścia bólu w obrębie kręgosłupa, co ma znaczenie dla rokowania, i nakierowuje na odpowiednie dalsze działania.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Jak się leczyć; s. 125
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie taki stół straszny"
Reklama