Żyjmy Lepiej

Jak prowadzić samochód

Za kierownicą

Za kierownicą samochodu należy siedzieć wyprostowanym, ale nie zupełnie. Za kierownicą samochodu należy siedzieć wyprostowanym, ale nie zupełnie. Getty Images

Im dłuższa podróż, tym mocniej odbija się na kręgosłupie kierowcy. Współpasażerowie, choć zapięci pasami bezpieczeństwa, mogą wykonywać ruchy nogami, rękami i miednicą. Ale osoba prowadząca auto siedzi w zasadzie nieruchomo. I właśnie to naprężenie ciała w statycznej pozycji źle wpływa na mięśnie i krążki międzykręgowe – dają się one we znaki już po 2–3 godzinach jazdy. Aby nie dopuścić do bólu, co 1,5 godziny wskazana jest więc przerwa. I nie powinno się wtedy odpisywać na SMS-y, tylko wysiąść z samochodu, poruszać biodrami, rozprostować ramiona, ściągnąć łopatki – nie gwałtownie, tylko na tyle spokojnie, żeby się zrelaksować.

W zapewnieniu jako takiego komfortu kierowcy kluczowe jest oczywiście odpowiednie ustawienie fotela. Jeśli kręgosłup jeszcze nie jest zmęczony, to należy siedzieć wyprostowanym, ale nie zupełnie, bo to powoduje obciążenie krążków międzykręgowych: kąt odchylenia oparcia powinien wynosić ok. 10–15 stopni, przy założeniu, że głowa ma być oparta o zagłówek. Ale kiedy odczuwa się już trudy podróży i zaczyna boleć część lędźwiowa, trzeba opuścić oparcie i przyjąć pozycję „na harleyowca”. Dobrze jednak podłożyć pod krzyż tzw. poduszkę lędźwiową dobraną do swojego wzrostu i ewentualnej wady postawy (warto skorzystać z rad fizjoterapeuty).

Siedzenie trzeba ustawić stosunkowo blisko kierownicy, ale tak, by swobodnie sięgać do wszystkich niezbędnych podczas jazdy urządzeń. Kolana powinny być lekko ugięte, a uda ułożone poziomo do podłoża.

***

Konsultacja: mgr Damian Danielski, fizjoterapeuta z kliniki rehabilitacji Columna Medica w Łasku.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co robić na co dzień; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak prowadzić samochód"
Reklama