Żyjmy Lepiej

Kłopot krzesła

Stanie lepsze od siedzenia

Człowiek w pracy zwykle siedzi, a i w domu najchętniej zalega przed telewizorem lub komputerem. Jego kręgosłup odczuwa to wyjątkowo boleśnie. Niewiele trzeba, żeby to zmienić.

Siedzenie to palenie naszych czasów, jest dla człowieka niemal zabójcze – przekonuje w jednym ze swoich wykładów na platformie TED Nilofer Merchant, amerykańska wykładowczyni Yale, Santa Clara i Stanford University oraz ekspertka od innowacji i strategii biznesowych, która pracowała dla największych firm z Doliny Krzemowej. Tylko jak zmienić coś, co robią wszyscy, codziennie i długo?

Siedząc, w dodatku zwykle nieprawidłowo, człowiek naraża się na przeciążenie niemal każdego elementu kręgosłupa.Getty ImagesSiedząc, w dodatku zwykle nieprawidłowo, człowiek naraża się na przeciążenie niemal każdego elementu kręgosłupa.

Z badań przeprowadzonych w Unii Europejskiej, opublikowanych w „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”, wynika, że ludzie spędzają w pozycji siedzącej po ok. 6 godzin dziennie. Średnio. W Luksemburgu czy Danii badani deklarują krótszy czas, ale Holendrzy, Portugalczycy czy Rumuni przyznają się nawet do 10 godzin dziennie. Z odpowiedzi wynika też, że dłużej siedzą mężczyźni niż kobiety, osoby w wieku 18– 39 lat i lepiej wykształcone. W dodatku wielu badanych nie biega, nie chodzi ani nie stoi na co dzień wystarczająco długo, aby skutki tak długotrwałego siedzenia zniwelować.

Ból powszechny

Tkwienie godzinami w jednej pozycji jest dla zdrowia człowieka bardzo ryzykowne. Spowalnia to nie tylko krążenie, lecz także cały metabolizm, więc organizm człowieka wolniej pozbywa się cukrów i tłuszczów. Wszystko to grozi nowotworami piersi, jelit, płuc i prostaty, kłopotami z sercem oraz cukrzycą. W tym kontekście bóle kręgosłupa, który lubi ruch, a siedzenie jest dla niego pozycją gorszą niż stanie, są może najmniej przerażające, ale dokuczliwe i w ostatecznym rozrachunku także niebezpieczne. Siedząc, w dodatku zwykle nieprawidłowo, człowiek naraża się na przeciążenie niemal każdego elementu kręgosłupa. Choćby dysk: tylna jego część jest rozszerzana, a przednia mocno ściskana, co powoduje jego odwodnienie.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Co robić na co dzień; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kłopot krzesła"
Reklama