Jak przetrwać jesień

Wysiłek fizyczny to eliksir życia – we właściwej dawce

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna w każdym wieku. Aktywność fizyczna jest nam potrzebna w każdym wieku. Zoran Pucarevic / Shutterstock
Sport jest jak lek, więc należy go podobnie traktować: odpowiednio dawkować i znać przeciwwskazania.

Ruszaj się! Biegaj, pływaj, ćwicz, kup kijki, karnet na siłownię, naucz się jeździć na nartach, nie zsiadaj z roweru przez okrągły rok – głowa może rozboleć od tej nachalnej promocji aktywności, od samej tylko świadomości, że dla zdrowia i wyrzeźbionej sylwetki trzeba się koniecznie spocić, zmęczyć i nacierpieć. Prof. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Narodowego Instytutu Kardiologii, na męczennika jednak nie wygląda i z pasją opowiada o swoich sportowych zamiłowaniach, które przynoszą mu wiele korzyści: – Na przykład po godzinnej przejażdżce na rowerze mam lepszy humor, szybciej myślę i przychodzą mi do głowy nowe pomysły. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego to eliksir życia.

Dla amatorów siłowni lub joggingu, wstających nieraz o świcie, by spocić się na bieżni lub przemoknąć w strugach deszczu, tego rodzaju akt silnej woli jest poza wszystkim po prostu fajną rozrywką. Naukowcy tłumaczą to wyzwalaniem w mózgu chemicznych substancji zaliczanych do grupy kanabinoidów, które wprawiają umysł w kojący błogostan. A wydzielane dodatkowo endorfiny znoszą objawy bólu i zmęczenia.

Na podobnej zasadzie działają aktywne składniki marihuany. Tylko czy tego rodzaju mechanizm włącza się u wszystkich, jeśli większość z nas nie zalicza się do nałogowych miłośników rekreacji i woli odpoczynek na kanapie? – Nie można wykluczyć, że u jednych osób ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie neuroprzekaźników, a u innych nie odbywa się to aż na taką skalę – zastrzega prof. Drygas. Całkowita bierność zdecydowanie jednak szkodzi.

Zachęcić swój mózg

Jedna z teorii mówi, że jesteśmy genetycznie zaprogramowani do regularnego wysiłku i ruchu. Nasi przodkowie wciąż wędrowali z miejsca na miejsce, trudnili się łowiectwem lub musieli uciekać przed dziką zwierzyną.

Reklama
Jak przetrwać jesień
Nasza szkoła
Azja: fakty, sny, wizje
Ruszamy w Polskę
Seksu sens

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.