Posłuchaj rozmowy z badaczem i psychoterapeutą prof. Marcinem Rzeszutkiem o tym, jak radzić sobie w trudnym okresie życia.
Dlaczego w obliczu przeciwności losu, problemów i życiowych dramatów jedni latami walczą, mimo wszystko prąc naprzód, a inni rozpadają się i załamują? Czy odporność psychiczna – albo prężność, bo raczej tego terminu używa fachowa psychologia – to wrodzona cecha, czy może umiejętność? Jak można ją wzmocnić lub wypracować? Co jest trudniejsze do zniesienia – jednorazowa trauma czy długotrwałe bombardowanie stresem umiarkowanego kalibru?
Nauka mówi, że w wielu przypadkach jednak to drugie. Dlatego w ostatnim czasie, po latach pandemii, wojny za wschodnią granicą i niepewności finansowej, tak wielu z nas przestaje sobie dawać radę. Ale badania potwierdzają, że jest też trochę prawdy w kontrowersyjnym powiedzeniu „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Badacz i psychoterapeuta prof. Marcin Rzeszutek wyjaśnia te wszystkie kwestie w rozmowie z Joanną Cieślą.
Joanna Cieśla
Z wykształcenia psycholożka. Lubi pisać, rozmyślać i rozmawiać o tym, co ludzie robią, dlaczego to robią i co w związku z tym czują. Uważa, że edukacja jest najważniejszą sprawą na świecie. Prowadzi podkasty: o edukacji właśnie – „Nasza szkoła” oraz psychologiczny – „Jak wytrzymać ze sobą i światem”. Laureatka polskiej edycji Europejskiego Konkursu „Za różnorodnością, przeciwko dyskryminacji”, „Kryształowego Pióra”, Nagrody Edukacyjnej Fundacji im prof. Romana Czerneckiego (potem w jury tego konkursu). Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Grand Press. Uczestniczka programu Fulbrighta dla dziennikarzy „Journalistic Challenges and Practices” (2023). Jeśli czas jej pozwala, uprawia wspinaczkę, gotuje i słucha jazzu (nie zawsze jednocześnie).