Odpowiedz na 11 pytań, które zadano w 101 krajach.
Europejskie wybory pokazały, że w polskiej polityce znowu wszystko jest możliwe. Platforma co prawda triumfuje, ale widać, że ma już z kim przegrać i półtora roku na to, aby temu zapobiec.
Po 21 latach poza parlamentem i wielu wyborczych przegranych Janusz Korwin-Mikke powraca. Twierdzi, że w Strasburgu go „popamiętają”. Czy jego wyborcy wytrzymają tę demolkę?
Wojciech Kwaśniak, wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego, został napadnięty 16 kwietnia tego roku. Pobicie miał zlecić Piotr P., były członek rady nadzorczej wołomińskiego SKOK.
Wojciech Jaruzelski zmarł kilka dni przed obchodami 25 rocznicy 4 czerwca 1989 r. Sam nie będzie musiał się już tłumaczyć, że swoją obecnością obciążył, zbrudził narodziny III RP. Ale dla polskiej polityki śmierć sędziwego generała jest niepomijalną okazją do kolejnych historycznych porachunków.
Petro Poroszenko został oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.
Niby nie ma powodów do niepokoju. Wybory europejskie czwarty raz z rzędu wygrała centroprawica, a w Unii wszystko zostanie po staremu – w Parlamencie Europejskim będzie dalej rządzić pod rękę z centrolewicą, kluczowe stanowiska pozostaną w rękach tych samych europejskich partii.
Na depresję, według ostrożnych szacunków, cierpi od 1,5 do 3 mln Polaków. Ale leczy się tylko ok. 700 tys. W większości prywatnie. Bo w ramach NFZ to właściwie nie jest możliwe.
Poszła fama, że ekolodzy chcą zamknąć Zatokę Pucką. Przed rybakami, wczasowiczami, amatorami sportów wodnych, właściwie przed wszystkimi. No i się zaczęło...
Jak w Siemiatyczach w ramach unijnego projektu „Zostań przedsiębiorczym” weryfikowano zmysł gospodarczy uczestników.
Zamiast kupować za granicą kosztowne urządzenia, lepiej sprowadzać stamtąd fachowców, którzy pomogliby nam rozwinąć nasze własne pomysły.
Prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej, o sukcesach i porażkach polskiej gospodarki ostatnich 25 lat.
W aptekach coraz trudniej dostać leki ratujące życie. Zamiast trafiać do polskich pacjentów, wyjeżdżają znów za granicę. U nas nie opłaci się ich sprzedawać, są za tanie.
Ten rok może przesądzić o losie polskich łupków. Wszystko w rękach geologów i prawników. Pierwsi szukają gazu, drudzy dobrego prawa.
Rośnie dodatni bilans polskich usług transportowych. Od lat wypracowują go przewoźnicy samochodowi, ich śladem idą kolejowi.
Wymagania ekologii coraz częściej decydują o wyborze środka transportu i wymuszają na przewoźnikach inwestycje.
Potężna dynastia Nehru-Gandhi i jej polityczna machina przegrały z jednym pragmatycznym człowiekiem. Hindusi odrzucili mistykę, wybrali pieniądze.
Nie mówi „tak”, nie mówi „nie”. Ale wielki pochód z transparentem: „Hillary Clinton do Białego Domu” rusza właśnie z energią, werwą i wypchanymi kieszeniami.
Gospodarze mundialu zabrali się za spóźnione rozgrywki z własną przeszłością. W pół wieku po wojskowym puczu kraj kipi od rozrachunków.
Pytanie „kim jesteśmy?” wydaje się wciąż pytaniem otwartym.
Katowice to mniejszy organizm w większym, a równocześnie większe miasto składające się z mniejszych miasteczek.
W swojej niespełna 150-letniej historii Katowice były germanizowane, polonizowane, w czasie ostatniej wojny ponownie ostro niemczone i – na powrót polszczone po jej zakończeniu.
Katowice chcą zerwać z wizerunkiem miasta kopalnianych wież i przekonać, że są „miastem ogrodów” oraz sercem wielkiej, nowoczesnej Metropolii Silesia. Nieistniejącej.
Ważnym źródłem współczesnej śląskiej tożsamości staje się na nowo odkrywana lokalna tradycja.
Śląsk jest dla polityków łakomym kąskiem. Ale trudnym do rozgryzienia.
Duży może więcej, ale mniejsi mogą mu przeszkodzić.
Na podium bez zmian – najlepsze polskie uczelnie to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. Również z całą polską nauką nie jest tak źle, jak głosi powszechna opinia: zajmujemy w świecie 23 lub 33 miejsce, zależy jak liczyć.
Z porównania tegorocznego rankingu z ubiegłorocznym wynika, że ok. 40 proc. uczelni zmieniło pozycje, w większości o jedno lub dwa miejsca w górę lub w dół.
Pół tysiąca próbnych wybuchów nuklearnych z okresu zimnej wojny przynosi dziś pożytek nauce i kryminologii. Pomaga w ściganiu fałszerzy i kłusowników.
Uduchowieni pasterze i wyrachowani politycy, gotowi do poświęceń i lubiący wygodne życie, zdrajcy i bohaterowie – oto poczet polskich prymasów, których przypominamy przy okazji niedawnej nominacji arcybiskupa Wojciecha Polaka na prymasa.
Subtelna historia związku starszego mężczyzny z młodym przybyszem z Ukrainy, która zaczyna się od płatnej usługi seksualnej.
Klarowna opowieść o rosyjskim bon vivancie trapionym spleenem, który najpierw odrzuca miłość, a po latach los odpłaca mu tym samym.
Co grałyby warszawskie teatry, gdyby nie było telewizji, która w kółko pokazuje stare filmy?
Jest to rzecz zdecydowanie dla fanów japońskiego pisarza, których z pewnością ciekawi, jak rozwijał się warsztat Murakamiego.
Ma się ochotę pochłonąć całość za jednym zamachem.
Nie jest to zbiór zdawkowych not, czasami są to dość obszerne studia, wszystkie podpisane z imienia i nazwiska, jak się można przekonać, przygotowane przez renomowanych i znanych historyków.
Nie ma innej autorki, która o medycynie i eksperymentach w laboratoriach naukowych potrafiłaby pisać tak przystępnie, ciekawie, a przede wszystkim z humorem.
Wśród polskich kompozytorów współczesnych Zubel zdecydowanie wysuwa się na czoło.
Płyta znalazła się wśród najlepiej sprzedających się płyt w Anglii.
Zespół nie stracił nic ze swojej energii i muzykalności, brzmienie jest należycie niekomputerowe i stylowe.
Festiwal rozpoczynający krakowskie muzyczne lato zbudowany jest zwykle na zasadzie: dla każdego coś miłego.
Czy mordercę można porównać z apostołem? Na wystawie „Zbrodnia w sztuce” w krakowskim muzeum MOCAK zaskakujących skojarzeń i nieoczywistych tropów jest więcej.
Rosyjska samokrytyka wzbudzała ciekawość, „Rosjanin” Depardieu w roli seksmaniaka – odrazę. „Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana w pełni zasłużył na Złotą Palmę.
Nie lubimy się do tego przyznawać, ale nasz rodzimy masowy gust przez ostatnie 25 lat karmił się częściej popkulturą wschodnią i włoską niż anglosaską. Kształtowała go – od Top One po Donatana – kultura bazaru.
Ufundowana przez słuchaczy „Mała płyta” duetu Jerz Igor przypomina o znaczeniu niebanalnych piosenek dla dzieci. W dobrym stylu krajowym wpisuje się w trend – światowy.
Pan nie ma nóg, dlatego nie mógłby sobie pan ich odmrozić podczas wędrówki po Arktyce. Logiczne? Prawda?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Bilety sprzedają się na pniu, przed telewizorami kilkumilionowa widownia, pączkuje biznes wokół gal – oto Konfrontacja Sztuk Walki. Markę zbudowali Maciej Kawulski i Martin Lewandowski.
Kawa z chemexu, aeropressa, V-60, flat white albo café corto? Cappuccino z serduszkiem na pianie nie jest już szczytem wyrafinowania. Polski rynek kawiarniany podąża za światowymi trendami.
Kampania wyborcza się skończyła i jest to bez wątpienia duży sukces. Gdyby jeszcze trochę potrwała, wielu wyborców mogłoby nie wytrzymać konieczności dalszego oglądania tej kampanii, a wielu kandydatów – konieczności dalszego występowania w niej.
Z piątku na sobotę zegar nad stołem, przy którym piszę, wybił północ. Dwaj najmłodsi z mojej psiej rodziny, Sweter i Lord, otworzyli oczy, żeby sprawdzić, co się dzieje, ale zobaczyli mnie pochylonego przy lampie, więc do spania spokojnie wrócili.
Wcześniejsze ukraińskie wybory przypominały głosowanie na zbawicieli. Wszystkim się wydawało, że zagłosują, a wybrani dokonają cudu. Teraz przynajmniej nikt nie ma złudzeń.